Taşkınlık yapan taraftarlara kameralı önlem

Taşkınlık yapan taraftarlara kameralı önlem
Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, yakın zamanda Atatürk Stadyumu’na kamera sistemleri konularak maçlarda taşkınlık çıkaran ve küfür eden taraftarların bu yöntemle tespit edileceğini söyledi.

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun hakkında bilgilendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelen Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Çetingül, kanun hakkında taraftarın fazla bilgisi olmadığını söyledi. Taraftarlara kanunu duyurmada basının yerinin önemli olduğunu belirten Çetingül, “Taraftardan kanunu öğrenmesini beklememiz mümkün değil. İnsanlar spor haberlerini okuyorlar. İşte burada medyanın gücü ortaya çıkıyor. Medya şiddetle uygulanan kanunları gazetelerde yer verilirse, haberleştirilirse insanlar bundan ders çıkaracaktır. Haberlerde, küfür ederseniz şu ceza, bıçakla giderseniz bu ceza, darp olursa bu ceza uygulanır diye yazılırsa inanın bunlardan insanlar ders çıkaracaktır” dedi.

“STADYUMLARA KAMERA SİSTEMİ GELİYOR”
Çetingül, yakın zamanda Atatürk Stadyumu’na kamera sistemlerinin konulacağı belirterek, “Statlarda kameralı takipler gelecek. Kameralar maç öncesi sırası ve sonrasında kayıtlarda olacak. Elektronik bilet sistemiyle de biri şiddet uyguluyorsa, küfür ediyorsa kameralarla bunu yapan kişiye yaklaştırılıp tespit edilecek. O şahsın oturduğu koltuk, bilet numarası T.C. numarası belirlenecek ve hakkında anında işlem başlatılacak. Akabinde bunlar biletlere işlenecek ve elektronik bilet sistemiyle birlikte bu şiddeti uygulayanlar maçlara alınmayacak” diye konuştu.
Toplantıda konuşan Spor Savcısı Hasan Karagöz ise, basında son günlerde yer alan sporda şiddet haberlerinin birinci sırada olduğunu söyledi.
Sporda şiddet olayını önlemek amacıyla çıkarılan 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un basında geniş yer verilmesi gerektiğini belirten Karagöz sözlerine şöyle deva etti:

TAŞKIN TARAFTAR EN BAŞTA TAKIMINA ZARAR VERİYOR
“Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da (HSYK) bu işe büyük önem veriyor. Son günlerde sporda şiddet medyada birinci sırada. Bu hoş bir durum değil. Spor şiddetle anılmamalı. Spor hoşgörüdür, birlikteliktir ve sevgidir. İnsanlar spor gazetelerini daha fazla okuyor. Bu bağlamda sporda şiddet yasasını medya, kısa kısa aksatmadan haberlerinde yer vermelidir. Taraftar bu kanunu bilmiyor. Bu haberler kısa da olsa gazete, televizyonlarda verilirse taraftara daha hızlı ulaşır. Taraftarlar kuralları, kanunları bilirse inanın bu şiddeti yapmayacaktır. Bu da spora olumlu yansıyacaktır. Karşılaşmalarda 15 bin kişinin üzerine tek tek polis, güvenlikçi koyamayız. İnsanlar kendi kendisine de korumalıdır. Son günlerde yine şiddet küfür olayları oluyor. İnanın ben bunları görünce duyunca, bir savcı, bir taraftar, bir insan olarak bu durumdan yüreğim inciniyor, rahatsız oluyorum. Taraftara önemli görevler düşüyor. Taraftar böyle olmaya devam ederse en başta takımı zarar görecek.”

“YASAKLI TARAFTAR MAÇ SAATİNDE İKİ KEZ EMNİYETE GİDİYOR”
Karagöz, karşılaşmalara girmeleri yasaklanan taraftarların maç esnasında emniyete gelerek 2 defa imza attıklarını söyledi. Ceza alan taraftarların savcılıkta günlerce bekleyerek, af istediklerini belirten Karagöz, “Taraftar maça gelirken neyin yasak olduğunu bilmiyor. Gündelik hayata taşıması suç olmayan çakı bıçağı ile maça geliyor. Polis ekipleri, bu taraftardan bıçağı alıyor ve bir daha stadyuma alınması yasaklanıyor. Yasaklanan taraftarlar maçın oynandığı saat içinde emniyete gelip iki kez imza atıyor. Biz de taraftarın maça gitmediğini anlıyoruz. Bazı taraftarlar 6222 Sayılı Kanun'un çıkmasıyla uslanacak. Bazı taraftarlar ise olumsuzlukları yapmaya devam edecek. Bu taraftarlarımız yönetime, hakeme ve çevresine hakaret edip, zarar verecek. Biz de tespit edilen taraftarlarımız için soruşturma başlıyoruz. Bu taraftarlar için seyirden men cezası uyguluyoruz. Ceza verilen bazı taraftarla maça gidebilmek için günlerce kapımdan ayrılmıyor” diye konuştu.

“KADIN VE ÇOCUKLARIMIZLA STADYUMA RAHATLIKLA GİTMELİYİZ”
Karagöz, maçlarda taraftarın yapmış olduğu olumsuzlukların Eskişehirspor’a yansıdığını belirterek, “Taraftarların kendini kontrol etmesi gerekiyor. Toplu bir şekilde küfür ediliyor. O küfür eden grupta bulunan insanlar kendilerini, küfür ettiklerini kişinin yerine koysunlar. Maçlarda edilen bu tür olaylarda Eskişehirspor zarar görüyor. Gerçek taraftarların bunu yapmaması gerek. Hepimiz eşimiz ve çocuklarımız ile maça gidebiliyor duruma geldiğimizde 6222 Sayılı Kanun'un amacına ulaştığını söyleyebiliriz. Hakeme, yönetime, futbolculara yada taraftarlara küfür eden grup, bir gün eşi ve çocuklarıyla stadyuma geleceğini düşünsün” dedi.

ESKİŞEHİRSPOR'UN 97 TARAFTARINA SEYİRDEN MEN CEZASI VERİLDİ
6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile, karşılaşmalarda küfür eden, taşkınlık çıkaran, alkollü stadyuma gelen, kesici veya delici aletleri stadyuma sokmaya çalışan, kaçak ve usulsüz bilet ile girmek isteyen taraftarlar seyir cezası geliyor. 2011 yılından bu yana kadar uygulanan yasa ile Eskişehirspor’un 97 taraftarına seyirden men cezası geldiği, bu taraftarlardan 36’sının halen karşılaşmalara giremediği belirtildi.

Toplantıya, Başsavcı Çetingül ve Spor Savcısı Karagöz’ün yanı sıra Basın Savcısı Celalettin Karanfil ile Cumhuriyet Savcısı Mehmet Emin Ertem de katıldı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com