Tataristan-Antalya İş Forumu

Tataristan-Antalya İş Forumu
Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov:

ANTALYA (AA) - Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Tataristan'ın meyve ve sebzede doğrudan ithalatçı bir ülke olduğunu belirterek, "Antalyalı iş adamları Tataristan'da tarımsal faaliyette bulunabilirler, bu alanda onlara her türlü desteği veririz" dedi.

Çeşitli temas ve ziyaretler için Antalya'da bulunan Minnihanov, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) düzenlenen "Tataristan Cumhuriyeti ve Antalya İş Forumu"na katıldı.

Forumda konuşan Cumhurbaşkanı Minnihanov, ortak işletmeler bakımından Türkiye'nin Tataristan'da ilk sırada yer aldığını ve halen 278 ortak işletme bulunduğunu söyledi.

Tataristan'da Türk yatırımlarının hacminin 1,5 milyar dolar civarında olduğunu belirten Minnihanov, iki ülke ticaret hacminin de geçen yıl 650 milyon doları aştığını bildirdi.

Türk şirketlerinden Şişecam'ın Tataristan'da mayıs ayından itibaren otocam konusunda deneme üretimine, Hayat Kimya'nın da bu yılın kasım ayında deterjan üretimine başlayacağını söyleyen Minnihanov, Türk yatırımcılara her türlü kolaylığı sağladıklarını anlattı.

Türk yatırımcılar tarafından Tataristan'ın Rusya piyasasına geçmek için bir sıçrama tahtası olabileceğini ifade eden Minnihanov, "Tataristan yatırım açısından cazip bir bölgedir. Petrol üretimimiz var, birçok petrokimya ürününde bir numaradayız. Tarım arazilerimiz geniş, yenilikçi teknolojiye önem veriyoruz" diye konuştu.

Tatar halkının Türkiye'yi çok sevdiğini dile getiren Minnihanov, iki ülke arasında turistik güzergahların hazırlanması ve uygulanmaya alınması geriktiğini söyledi.

Tataristan'ın meyve-sebze konusunda doğrudan ithalatçı bir ülke olduğunu, büyük tarım arazilerinin bulunduğunu ifade eden Minnihanov, "Antalyalı iş adamlarını ülkemize bekliyoruz, Antalyalı iş adamları Tataristan'da tarımsal faaliyette bulunabilirler, bu alanda onlara her türlü desteği veririz" dedi.

- TOBB Başkan Yardımcısı Budak

Forumda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve Antalya Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak da Antalya ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Budak, Türk turizminin merkezi Antalya'da yılda yaklaşık 3,5 milyon Rus vatandaşını ağırladıklarını, şehirdeki 532 şirketin de Rusya kökenli olduğunu bildirdi.

Tataristan'ın başkenti Kazan'ın 2002 yılından bu yana Antalya'nın kardeş kenti olduğunu belirten Budak, iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerde artık daha somut adımlar atılması gerektiğini kaydetti.

2015 yılında Kazan'da bir günün "Antalya Günü", Antalya'da da bir günün "Kazan Günü" ilan edilmesinin iki şehir arasındaki ilişkileri geliştirebileceğini ifade eden Budak, "Bir Antalya, bir Kazan, o yüzden karşılıklı kazan-kazan diyorum" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com