Tatbikat gerçeğini aratmadılar

Tatbikat gerçeğini aratmadılar
Yangın sezonu öncesinde hazırlıklarını tamamlayan Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü yangın riskinin olduğu Saka orman deposu alanda tatbikat yaptı.

Yangın sezonu öncesinde hazırlıklarını tamamlayan Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü yangın riskinin olduğu Saka orman deposu alanda tatbikat yaptı.

Yangın tatbikatı, bölgede yangın sinyali vermesiyle başladı. Uyarıyla birlikte “Yangın İlk Müdahale Ekip Merkezi'nde alarm verilirken, kısa sürede hazırlanan işçiler arazözlere binerek yangın bölgesine gitti. Senaryoya göre, 2 ayrı noktada başlayan yangına orman işçileri arozözlerle müdahale ederken, alevlere önce su ardından köpük sıkıldı. Tatbikata Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü ve Altıntaş Orman işletme şefliğinden 20'si teknik eleman 50 yangın söndürme işçisi 10 orman muhafaza personelinin katıldı. Kütahya Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın tarafından yangın tatbikatı bizzat yönetildi. Tatbikat sonunda bir açıklama yapan Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın, Kütahya'nın orman yangınları açısından önemli merkezlerden biri olduğuna dikkat çekti. Orman yangınlarının, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle daha tehlikeli bir hal almaya başladığını anlatan Aydın, ihtiyaç duyulan yerlere araç ve eleman takviyeleri yaptıklarını söyledi.
Aydın, yangın mevsimi öncesi tüm hazırlıkları yaptıklarını ve tüm tedbirleri aldıklarını belirterek, 'Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak, yangınlara hazır olduğumuzu düşünüyoruz' dedi.
Mahmut Aydın , olası yangınlara hazır halde bekleyeceklerini, temennilerinin yangınsız bir yıl geçirmek olduğunu söyledi. Yangınların yüzde 97'sinin insan kaynaklı olduğunu anlatan Aydın, 'İnsanlarımız daha dikkatli olursa, daha az yangın çıkar diye düşünüyoruz.' ifadelerini kullandı.
Orman Genel Müdürlüğü'nün teknolojisini sürekli yenilediğini aktaran Aydın, ayrıca Araç Takip ve Yangın Yönetim Sistemi'ne; ormanların coğrafi durumları, ağaç tipi, en yakın su kaynakları ve çeşitli özelliklerinin yüklendiğini dile getirdi.
Aydın, bu sistem sayesinde yangın ihbarı gelen bölgeyle ilgili bilgilere anında ulaşılabildiğini belirterek, sistemin yangınlarda kendileri için çok faydalı olacağını sözlerine ekledi.
Kütahya Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın Kütahyalılardan ormanlık alanlarda en ufak bir duman veya ateş gördüklerinde ücretsiz olan “Alo Orman 177” hattını aramalarını istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com