Tavşan Adası'ndan hazine çıktı!

Tavşan Adası'ndan hazine çıktı!
Adada M.Ö. 5 yüzyıla ait bir tapınağın kalıntıları ve M.S. 3 yüzyıla ait bir kilise ortaya çıkarıldı.

Tavşan adası olarak bilinen Asar Adası'nda 2004'ten beri yapılan kazılar, medyaya yansıdı. Bir zamanlar sevimli tavşanların zıpladığı adada M.Ö. 5 yüzyıla ait bir tapınağın kalıntıları ve M.S. 3 yüzyılda yapılan bir kilise (basilica) ortaya çıkarıldı.

Kültür Bakanlığı başta bu kazıları desteklerken şimdi ödeneklerde sıkıntı yaşanıyor. Bu yılın kazı çalışması için 40 bin lira ayrılmış. Bu miktar henüz odenmediği halde adadaki kazılar arkeoloji öğrencileriyle devam ediyor. Kazıyı Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Mustafa Şahin yürütüyor.
Şahin'e göre, Tavşan adasındaki buluşun çok daha ötesinde, dünyaya mal olacak büyüklükte bir medeniyet, toprağın altında yatıyor. Amacı, Myndos'ta yaşayan Leleg uygarlığını ortaya çıkarmak.

ALMANLAR HEYECANLANDI
Bu teoriyi destekleyecek bilimsel veriler de var. Ön araştırmaları, Hamburg Üniversitesi'nden gelen bir ekip yapmış. Jeosismik verilere göre Gümüşlük koyunda, Efes'ten daha büyük bir anfitiyatro yatıyor. Bunun anlamı, sadece yöreyi veya Türkiye'ye değil, tüm dünyada yankı uyandıracak bir değerin ortaya çıkması.

Sadece turistik açıdan büyük bir kazanç kapısı değil, aynı zamanda müthiş bir kültürel hazine. Ne var ki bu noktada işler çetrefilleşiyor. Zira anfitiyatro ve kent merkezinin bulunduğu yerler, şahıs malı. Şu anda kazı izni çıkmış değil. Devlete ait olan 2 hektarlık arazi, yani Tavşan Adası'nın dışında henüz bir girişimde bulunulamadı.

SERMAYE DÜŞMANI MI?

Prof. Şahin, şu anda sadece kendisine izin verilen yerde kazı yapabiliyor. Bahsettiği Leleg uygarlığı ise 7500 dönümlük bir alana yayılmış durumda. Gümüşlük'te mal mülk edinen ve ya edinmek isteyen, tepede güneşi batırmaya gelenlerin canını hayli sıkacak bu haber.
Şahin, 'sermaye düşmanı biri değilim' diyor. Limon'un bulunduğu yerde, Günbatımını seyrederek keyif yapmaya da karşı değil. Sadece, zenginleşirken kültürel emaneti gelecek nesillere aktarma kaygısını taşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com