Tavşanlı halkına su müjdesi

Tavşanlı halkına su müjdesi
Tavşanlı'da bulunan ve yıllardır içme suyu olarak kullanılan kaynağını Ayvalı köyünden alan Hotanlı suyunda hat yenileme çalışmalarının yapılmaya başlandığı açıklandı.

Tavşanlı Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan açılamada Tavşanlı'da bulunan ve yıllardır içme suyu olarak kullanılan kaynağını Ayvalı köyünden alan Hotanlı suyunda hat yenileme çalışmalarının yapılmaya başlandığı açıklandı.
Tavşanlı Belediyesi tarafından başlatılan çalışmaların bir ay sürmesi planlanıyor. Tavşanlı Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mustafa Güler, amaçlarının daha sağlıklı bir şekilde halkın Hotanlı suyunu içmelerini sağlamak olduğunu belirtti.Başkan Güler;”Halkımız tarafından yıllardır içile gelen hotanlı suyu hattı kullanım ömrünü yitirmiş durumda. İlçemiz Tavşanlı'ya yaklaşık 15 km mesafeden gelen Hotanlı memba suyuna ait isale hattı pik boru olarak 1950-1952 yılları arasında döşenmiş olması nedeniyle zaman içerisinde küf ve pas tutarak gerek sıhhi gerekse suyun debisi açısından kullanılmaz hale gelmiştir. İnsan sağlığı için son derece önem arz eden söz konusu hotanlı suyunun daha hijyenik ortamda kullanılabilmesi pik borudan PVC boruya dönüştürülmesinin zorunlu hale geldiği göz önüne alınarak 831 Sayılı Sular Hakkındaki Kanunun Ek_7 ve 8 maddeleri hükmüne göre Belediyemizce gerekli tedbirler alınmış ve yenileme çalışmalarına başlanmıştır.Bu nedenle başladığımız çalışmalarla,İlçe merkezimizden başlayarak su kaynağına kadar olan hattın tamamını değiştirmeyi planlıyoruz. 150'lik pvc onatü 6 metre boyunda contalı temiz su boruları ile hotanlı suyunun 15 km'lik hattını yenileyerek içime daha elverişli bir hale getiriyoruz” dedi.
Ayrıca belediye bünyesinde kurulan Tavşanlı İçme Sularını ve Hotanlı Suyunu Koruma Derneği hakkında bilgiler de veren Başkan Güler:”İlçemizdeki yerleşim birimlerinin su ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla mevcut kaynaklardan su getirmek, mevcut su kaynaklarını içime elverişli hale getirmek, suların kalitesini kontrol ettirmek, ihtiyaç bulunan yerlere çeşme yaptırmak, mevcut çeşmeleri, su kaynaklarını ve içme suyu şebekelerini korumak, bakım ve onarımlarını yaptırmak ve su konusu ile ilgili çalışmalar yapan başta Belediye Başkanlığımız olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, üniversitelere ve kişilere destek vermek amacıyla kurulan derneğimizin T.C.Ziraat Bankası Tavşanlı şubesi 018154220841-5001 nolu hesabına halkımız bağışta bulunabilirler”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com