Tavşanlı'da 5 yıldız!..

Tavşanlı'da 5 yıldız!..
Yüksek öğrenim yurtlarının kalitesini ve kapasitesini artırmak için harekete geçen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) 5 yıldızlı otel kalitesinde yurtlar yapmak için anlaştı. Aralarında

Yüksek öğrenim yurtlarının kalitesini ve kapasitesini artırmak için harekete geçen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) 5 yıldızlı otel kalitesinde yurtlar yapmak için anlaştı. Aralarında Kütahya'nın da bulunduğu 16 ilde 5 yıldızlı yurtlar yapılacak.

İlk etapta 17 ilde 10 bin 210 yatak kapasiteli 18 yurdun yapımı için protokol imzalayan TOKİ ve YURTKUR, yüksek öğrenim gençliğinin barınma sorununa kalıcı çözümler getiriyor.
Yüksek öğrenimde otel konforunu yakalamak için harekete geçen TOKİ ve YURTKUR, işbirliği protokolü imzaladı. Arsası YURTKUR tarafından temin edilecek olan yurtların inşaat ve diğer altyapı çalışmalarını TOKİ gerçekleştirecek. Öğrencilerin her türlü konforu düşünülerek yapılacak olan yurtlarda odalar 1 ve 3 kişilik olarak düzenleniyor. Her odada televizyon, buzdolabı, çalışma masası ve diğer gereçler yer alacak. Öğrencilerin ortak kullanımları için her katta dinlenme odası ve etüt salonları yer alacak.
Yurtlarda ayrıca sosyal amaçlara hizmet verecek kafeterya, berber, kantin ve lokanta da bulunacak. TOKİ ve YURTKUR arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolüne göre, Ağrı'da 750, Ankara Çubuk'da 560, Bursa'da bin, Hakkari'de 500, Hatay Dörtyol'da 500, İzmir Buca'da bin, Kırıkkale Keskin'de 500, Kütahya Tavşanlı'da 500, Niğde'de 500, Osmaniye Kadirli'de 300, Rize, Pazar, Ardeşen'de 500, Rize Güneysu'da 300, Sivas Zara'da 500, Şırnak'da 500, Tekirdağ'da 750, Van'da 750, Konya Ilgın'da 300 ve Yalova'da 500 yatak kapasiteli yurt yapacak.
Yeni yurtların yapımı için yapılan protokol töreninde konuşan TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel, TOKİ'nin yeni dönemde, Hükümetin 'Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Programı' kapsamında 81 il, 800 ilçe ve bin 915 şantiyede 485 bin konut rakamına ulaştığını belirtti. Bakanlıklarla yapılan protokoller çerçevesinde çok sayıda okul, hastane, spor salonu, ticaret merkezi, sevgi evi, engelsiz yaşam merkezi, kamu binaları, stadyum ve yurt-pansiyon yaptıklarını ifade eden Karabel, yurt yapımı konusunda geçmişten gelen bir deneyimleri olduğunu, son 8 yılda ortaöğrenim öğrencileri için 16 bin yatak kapasiteli 65 yurt inşa ettiklerini açıkladı. Kendi öğrencilik yıllarında üniversite yurtlarının büyük sorunları olduğunu hatırlatan Karabel, şimdiki üniversite öğrencilerinin çok şanslı olduğunu, artık öğrencilerin yurt sorunu yaşamayacağını söyledi.
YURTKUR Genel Müdürü Hasan Albayrak ise kurum olarak sürekli yenilendiklerini belirterek, üniversite gençliğinin aile sıcaklığında, modern, sağlıklı ve güzel ortamlarda kalmaları için çalıştıklarını söyledi. Bir öğrencinin bile dışarıda kalmamasını istediklerini vurgulayan Albayrak, 'Bu konuda TOKİ'nin bize büyük katkı sağlayacağını biliyoruz. Bu katkı Türkiye'nin geleceğinedir. Sağlıklı, iyi eğitimli ve toplumuna hizmet eden insanlar yetiştirerek Türkiye'nin aydınlık geleceğine önemli bir katkı sağlamak istiyoruz' dedi.
Son dönemde yapılan yurtların üniversite gençliği tarafından beğenildiğini belirten Albayrak, yeni yurtlarda her türlü konforun düşünüldüğünü, öğrencilerin yeni yurtlarda okul bitene kadar severek kaldığını, hiçbirinde boş yer olmadığını, 18 yeni yurdun en kısa sürede hizmete açılması konusunda TOKİ'nin hızına güvendiklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com