Tavşanlı'da neler oluyor?!.

Tavşanlı'da neler oluyor?!.
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde geçmişten bu yana mera arazisi olarak kullanılan mera alanlarının, kurulan Mera Tespit Komisyonunca düzenlenen ve gerçek değerleri yansıtmadığı iddia edilen raporlara istinaden, mera vasfından çıkarıldığı ve bazı mera arazi

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde geçmişten bu yana mera arazisi olarak kullanılan mera alanlarının, kurulan Mera Tespit Komisyonunca düzenlenen ve gerçek değerleri yansıtmadığı iddia edilen raporlara istinaden, mera vasfından çıkarıldığı ve bazı mera arazilerinin şahıslar üzerine tapuda tescili yapılmak suretiyle usulsüzlükler yapıldığı iddia edildi.
-TAPUDA USULSÜZLÜKLER YAPILDI MI?-
Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'nde uzun zamandan bu yana mera arazisi olarak kullanılan mera alanlarının; kurulan Mera Tespit Komisyonunca düzenlenen ve gerçek değerleri yansıtmadığı iddia edilen raporlara istinaden, mera vasfından çıkarıldığı ve bazı mera arazilerinin şahıslar üzerine tapuda tescili yapılmak suretiyle usulsüzlükler yapıldığı iddialarının ilçe kamuoyunu rahatsız ettiği öğrenildi.
-HAYVAN SAYISI OLDUĞUNDAN AZ GÖSTERİLDİ Mİ?-
Tavşanlı'da mera arazisi olarak kullanılan mera alanlarının, bölgedeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlıklarının mevcudundan az gösterilmek suretiyle mera vasfından çıkarıldığı, hayvan sayısının olduğundan az gösterilemesinin nedenin ise tapu kayıtlarında usulsüzlüklerin yapılması amacıyla yapılmış olabileceği belirtiliyor.
Mera olarak kullanılan alanların, kaçak kullanım suretiyle tecavüze uğradığı halde bu konuda her hangi bir işlem yapılmadığı ve bazı mera arazilerinin şahıslar üzerine tapuda tescili yapılmak suretiyle usulsüzlükler yapıldığına dair ilçe kamuoyunu rahatsız eden bazı iddiaların ciddi biçimde ortaya atıldığı, ilçede kamuya ait çayır, mera ve otlakların amacı dışında kullandırıldığı ve bu yönde tapu kayıtlarında usulsüz değişiklikler yapıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı halk tarafından merak edildiği öğrenildi.
- MERA ALANLARI AMACI DIŞINDA MI KULLANILIYOR?-
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'e konu ile ilgili soru önergesi verdiğini belirten Kütahya Milletvekili Alim Işık, anılan ilçede kamuya ait çayır, mera ve otlakların amacı dışında kullandırıldığı yönündeki iddiaların araştırılmasını isteyerek Bakan'a yazılı olarak gereken soruları yöeneltti.
Işık, verdiği soru önergesinde; Tavşanlı'da mera çalışmalarının tamamlanıp tamamlandığı, son durum itibariyle bu ilçede mera olarak kullanılan arazi varlığının yüzölçümünün ne kadar olduğu, ilçede kadimden bu yana kullanılan mera arazilerinde en son ne zaman değişikliklerin yapıldığı, Tavşanlı'da mera vasfında olan ve Bakanlıkça 4342 Sayılı Mera Kanununun 14. Maddesi kapsamında tahsis amacı dışına çıkarılmasına izin verilen mera arazisinin olup olmadığı, olduysa söz konusu mera arazisi hangi gerekçe ile amacı dışında kullanıma tahsis edildiği gibi sorulara cevap istedi.
- İDDİALAR DOĞRU MU?-
İlçenin mera arazileri arasında yer alan 1326 parseldeki mera arazisinin 680 metrekaresinin ilçede mukim olmayan Mehmet Tuncel Şerifoğlu isimli şahıs adına tapu tescili yapıldığı iddialarının doğru olup olmadığının halk tarafından merak edildiğini belirten Işık, Bakan Eker'e şu soruları yöneltti:
'1504 nolu parsel, Çardaklı Mahallesi köyiçi mevkiinde iken 1326 nolu parselden adı geçen şahsa nasıl intikal ettirilmiştir? Benzer durumda 20 dolayında kişinin olduğu iddiaları doğru mudur?
Mera arazilerinde bulunan 1146 nolu parseldeki 252 dönümlük arazinin 132 dönümlük kısmının mera vasfından çıkarıldığı ve söz konusu arazide Tavşanlı Belediyesince 2003 yılında kaçak olarak imar planı yapıldığı yönündeki iddialar doğru mudur? Doğru ise Bakanlığınızca bu konuda ne gibi işlemler yapılmıştır? 1137 nolu mera arazisi esasen 139.300 dönüm iken söz konusu arazinin mera kütüğüne 44.400 dönüm olarak kaydedildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise geriye kalan mera arazisi kim veya kimler üzerine kayıtlıdır? Anılan arazinin mera vasfından çıkarılarak ilgisi olmadığı halde daha önce vefat etmiş bazı kişilere verildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu yanlışlığın düzeltilmesi yönünde nasıl bir işlem yapılmış ya da yapılmaktadır?
Mera arazisi vasfında olan 1146 nolu parseldeki 252 dönümlük arazinin 132 dönümlük kısmının mera vasfından çıkarıldığı ve söz konusu araziye Tavşanlı Belediyesince 2003 yılında kaçak olarak imar planı yapıldığı yönündeki iddialar doğru mudur? Doğru ise bu parseldeki mera arazisinin tapu kayıtlarında herhangi bir değişiklik yapılmış mıdır?' şeklindeki sorulara cevap istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com