Tavşanlılı pancar üreticileri sıkıntılı

Tavşanlılı pancar üreticileri sıkıntılı
Tavşanlı ve köylerinde üreticiler tarafından tarlalardan sökülen pancarlar traktörler ve kamyonlarla Kütahya Şeker Fabrikasına tarih ve sıra numarasına göre teslim ediliyor.

Tavşanlı ve köylerinde üreticiler tarafından tarlalardan sökülen pancarlar traktörler ve kamyonlarla Kütahya Şeker Fabrikasına tarih ve sıra numarasına göre teslim ediliyor. Pancar yetiştiricisi İbrahim Demir ve üretici arkadaşları tarladan çıkarttıkları kamyon ve traktörlere yükledikleri şeker pancarlarını Kütahya Şeker Fabrikasına teslim ettiklerini ancak şirketin özelleşmesinden dolayı pancarları istedikleri zaman değil de kendilerine verilen tarih ve sıra numarasına göre gönderebildiklerini belirttiler.
Bu sene mahsulün verimli olduğunu dönüm başına ortalama 8 ton civarında verim aldıklarını söyleyen üreticiler ancak firelerin yüksek gelmesinden dolayı mağdur olduklarını söylediler.
Şeker oranının geçen yıllara göre düşük olduğunu ve bu durumun üreticiyi zora soktuğunu belirten yetiştiriciler bu mağduriyetlerinden dolayı toplu olarak bir dilekçe yazmayı düşündüklerini kaydettiler.
Pancar üretiminin buğday ve arpaya göre çok iyi olduğunu ama taban fiyatının verilmemesi ve oranların düşük olduğundan dolayı durumdan memnun olmadıklarını ifade eden yetiştiriciler bu yaşadıkları mağduriyetten dolayı pancar eken üretici sayısının her geçen gün azaldığını ve üreticiler olarak zorlandıklarını anlattılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com