Tavşanlı'nın tarihi kayıt altına alınıyor

Tavşanlı'nın tarihi kayıt altına alınıyor
Tavşanlı Tarih Kültür Araştırma Komisyonunca kültürün tanıtılması amacıyla başlatılan çalışmalar çerçevesinde “Tavşanlı Tarih ve Kültür Araştırmaları ” dergisi çıkarıldı.

Tavşanlı Tarih Kültür Araştırma Komisyonunca kültürün tanıtılması amacıyla başlatılan çalışmalar çerçevesinde “Tavşanlı Tarih ve Kültür Araştırmaları ” dergisi çıkarıldı.

Kaymakam Numan Hatipoğlu yaptığı açıklamada, köylerde yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini söyleyerek, bir dergi çıkarma ve kent müzesi projelerinin bulunduğunu anlattı. Şu ana kadar 30'dan fazla köy dolaştıklarını belirten Hatipoğlu, “Gittiğimiz köylerde tarih, sosyal bilgiler, halk bilimleri ile ilgilenen öğretmenler ve bu işe gönül veren arkadaşlarımız tarafından yoğun şekilde çalışma yürütülüyor. Tavşanlı Kültür ve Tarih Araştırmaları isimli dergiyi, Belediye ile Ticaret ve Sanayi Odasının katkıları ile beraber üçlü bir saç ayağı olarak çıkardık. Bundan sonrada yılda 2 defa olmak üzere çıkartmaya devam edeceğiz. Tavşanlı'nın kültür hayatını kayıt altına alma adına bu dergimiz hayırlı olsun” dedi.
Belediye Başkanı Mustafa Güler de, “Mevcut tarihimizin gün ışığına çıkarılması amacıyla Ahmet Urfalı hocamızın ve Fevzi Coşgun'un yapmış olduğu çalışmaların haricinde bir proje yoktu. Tavşanlı Kaymakamlığı, Tavşanlı Belediyesi ve Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odasının derlediği bilgileri Tavşanlı halkı ile buluşturacağız. Köylerle ilgili çalışmalar devam edecek. Kurumlar arası iş birliğinin güçlü hale gelmesini ve gençlere kaynak oluşturma konusunda ki eksikliklerin giderilmesinde bu çalışmalar önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
Sağlık Meslek Lisesi Müdürü İsmail Kartal ise, “Köylerde unutulmaya yüz tutmuş çalışmaların kayıt altına alınmasını, dergi çıkartılmasını ve kent müzesi, kurulmasını hedefledik. Bundan sonraki çalışmalarımız devam edecek. İlerleyen sayılarda değişik şahsiyetleri tanıtma imkanı bulacağız” şeklinde konuştu.
Dergi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Faruk Dinçel de, Ocak ve haziran aylarında yılda 2 sefer çıkartılması gerekiyor. Bu sayıda Tavşanlı tanıtımına ağırlık verdik” ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com