"Tavuk gübresi, artık toprağa zarar vermeyecek"

Tavuk gübresi, artık toprağa zarar vermeyecek
Kıbrıscık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Çetin:

BOLU (AA) - Kıbrıscık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ünal Çetin, et tavuğu kümeslerinden toplanan gübreleri işleyerek toprağa faydalı hale dönüştürdüklerini belirterek, "Bu sayede hem çevre kirlenmiyor hem de toprağı daha bilinçli şekilde besleyeceğiz" dedi.

Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede tavuk yetiştiriciliğinin fazla olması ve tavuk gübrelerinin bilinçsiz çevreye atılması nedeniyle 2009 yılında proje hazırladıklarını söyledi.

Projeyi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunduklarını kaydeden Çetin, "Bölgemizde bulunan et tavuğu gübrelerinin bertaraf edilmesiyle çevreye etkisinin asgariye düşürülmesi, toprakları zenginleştirme, ülke ekonomisine katma değer kazandırma ve gelir kapısı açma amacıyla proje geliştirdik. Bu amaçla kurduğumuz gübre fabrikasını 2011 yılında faaliyete geçirdik" diye konuştu.

Gübrelerin kümesten çıkarılınca boş arazilere, yol boylarına ve bazı ekim alanlarına atıldığına işaret eden Çetin, içindeki ürik asit nedeniyle yer altı su kaynaklarına ve toprağa zarar verdiğini vurguladı.

 Çetin, kümeslerden topladıkları gübreleri fabrikanın deposunda yaklaşık 6 ay beklettikten sonra ambalajladıklarını aktararak, şöyle konuştu:

"Kaliteli bir gübre ortaya çıktı. Et tavuğu kümeslerinden toplanan gübreleri işleyerek toprağa faydalı hale getiriyoruz. Bu sayede hem çevre kirlenmiyor hem de toprağı daha bilinçli besleyeceğiz. Şu anda da tarım kredi kooperatiflerinde ürünümüz satışa başladı. Ürünümüzün organik değeri yüzde 72, köklendirme özelliği yüzde 50'nin üzerinde. Tuz oranı da çok düşük olduğu için toprakların zenginleştirilmesi açısından toplumsal bir işe imza atmış olduk." 

Gübrelerin tarlaya bilinçsiz atılmasının çoraklaşmaya yol açtığını vurgulayan Çetin, kümeslerden çıkarılan gübreleri kaliteli bitki besini olarak satışa sunduklarını anlattı.

"Bekletildiği için zararlı maddelerin özelliği kaybolan tavuk gübresi toprağa daha faydalı oluyor" diyen Çetin, şu bilgiyi verdi:

"Çiftçilerimiz, bu gübreyi gönül rahatlığıyla bütün ürünlerinde kullanabilir. Gübremizi tahıl, sebze-meyve gibi bahçe, pancar, patates, ayçiçeği gibi ürünlerde kullandırdık. Kullandırdıklarımızdan geri dönüşlerde de hiçbir şekilde olumsuz sonuç görmedik. Bu gübre, toprağın hava gözeneklerini açarak kararmasını ve bitki besin elementlerini hızlı almasını sağlıyor.

 

Şu anda yüzde 40 kapasiteyle üretim yapıyoruz. Mart'ın 15'inden itibaren günde 40 ton üretim yaparak, Türkiye'nin her yerindeki tarım kredi kooperatiflerine bu gübreyi göndereceğiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com