Tavuk gübresinden elektrik üretilecek

Tavuk gübresinden elektrik üretilecek
Afyonkarahisar'a tavuk gübresinden elektrik üretecek biyogaz enerji santrali yapılacak. Santral, Afyonkarahisar'ın elektrik ihtiyacının yüzde 4'ünü karşılayacak.

Asmaz Enerji İletişim ve Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Asmaz, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Türkiye'de Enerji Politikası ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları' konulu toplantıda biogaz enerji santrali projesinin tanıtımını yaptı.
Karın bölgesi ve çevresindeki yağlardan kurtulun
 Afyonkarahisar'da Türkiye'nin tavuk gübresinden elektrik ve ısı üretecek ilk Biogaz Enerji Santralini Afyon Güçbirliği Şirketi ile birlikte kuracaklarını bildiren Mehmet Akif Asmaz, burada üretecekleri enerji ile şehrin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 4'ünü karşılayacaklarını söyledi. Asmaz, tavuk gübresinden her saat 1 megawatt elektrik, bin 100 kilowatt ısının yanı sıra 35 ton katı, 45 ton sıvı tarımda kullanılmaya uygun kokusuz gübre üretileceğini kaydetti.
Afyon Güçbirliği Tavukçuluk Hayvancılık Gıda ve Organik Gübre İmalatı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ni, il genelinde yumurta tavukçuluğu yapan 8 işletmenin bir araya gelerek kurduğunu hatırlatan Asmaz, Güçbirliği'nin 2 milyon yumurta tavuğundan günlük 100 ile 130 ton tavuk gübresi elde ettiğini bildirdi. Güçbirliği'nin yumurta paketleme tesisinin yanına bir organik gübre tesisi ve yumurtaların ambalajlamasında kullanılan viyol üretim tesisinin de yatırımına başladığını aktaran Asmaz, şirketin 2004 yılından itibaren tavuk gübresinin organik gübreye dönüştürerek 'Bioplus' adıyla sattığını ifade etti. Asmaz, tesiste 300 bin ton kapasitesi bulunduğunu ve burada günlük 100 bin ton tavuk gübresinin işlendiğini belirtti.
Santralinin tamamlanmasının ardından günlük 140 ton organik hammaddenin işlenebileceğini anlatan Asmaz, gübre azottan arındırıldığı için kesinlikle kokusuz olacağını söyledi. Biyogaz üretiminin çevreye olan katkısının özellikle Almanya ve Çin tarafından fark edildiğini aktaran Asmaz, 'Biyogaz üretim teknolojisinin çevreye olan önemli bir katkısı da karbon emisyonunun azaltılmasına yöneliktir. Bu bize daha temiz bir hava ve daha fazla oksijen sağlamaktadır. Biyogaz dünyamız için büyük bir tehdit oluşturan küresel ısınmaya karşı da insanoğlunun elini güçlendiren bir etken olmuştur. Afyonkarahisar'da yaklaşık günde 100 ton karbon salınımı olduğunu düşünürsek, santralin ardından salınımı 40 bin ton azaltmayı öngörüyoruz.' dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com