Tayland'da ordunun yönetime el koyması

Taylandda ordunun yönetime el koyması
Ordu, yönetime el koyduğu açıklamasının ardından, anayasanın feshedildiğini ve sokağa çıkma yasağı getirildiğini duyurdu

BANGKOK (AA) – Tayland’da önceki gün sıkıyönetim ilan ettikten sonra bugün yönetime el koyduğunu açıklayan ordu, anayasanın, "ülkedeki monarşi yönetimi ile ilgili bölümü dışında" feshedildiğini açıkladı.

Televizyondan yayınlanan ordu açıklamasında, 5 veya daha fazla kişinin biraraya gelmesinin yasaklandığı ve ülkede  bugün yerel saatle 22.00’den itibaren 7 saatlik sokağa çıkma yasağı uygulaması başlatıldığı bildirildi.

Ordu sözcü yardımcısı Vinthai Suvaree, 5 veya daha fazla sayıda kişinin biraraya gelmesine ilişkin yasağa uymayanların bir yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılacaklarını belirtti.

Açıklamanın ardından hükümet yetkililerinin kaldığı bir bina yakınında gösteri düzenleyen hükümet karşıtı göstericiler askerlerin ikazı üzerine dağıldı. Buna karşılık ordu tarafından yapılan yönetime el konulduğu açıklaması, daha önce ilan edilen sıkıyönetim kararını protesto etmek üzere bu akşam eylem düzenleme hazırlığındaki hükümet yanlısı "Kırmızı Gömlekliler" üzerinde soğuk duş etkisi yaptı. Başkent Bangkok’un batısında biraraya gelen Kırmızı Gömlekliler’in dağılmaması üzerine askerler havaya uyarı ateşi açtı.

 

- "Bu darbeyle ülke barış içinde olmayacak"

 

AA muhabirine konuşan, göstericiler arasında bulunan siyaset bilimci Puanthong Pavakan, ordu komutanı General Prayuth Çan-oça tarafından ilan edilen yönetime el koyma kararını eleştirdi.

Puanthong, “General Prayuth bir kahraman olmak istiyor. Ancak kahramanlıkla zorbalık arasında ince bir çizgi var. Geçmişte bazı askeri liderler, askeri gücü kullanarak ülkeye tekrar barış ve istikrarı kazandıracaklarına inanmışlardı ancak ülkeyi hiçbir zaman barış ve istikrara kavuşturamadılar, bunun yerine ülkede kan aktı” diye konuştu.

Göstericiler arasındaki, Fay Suvathana adlı bir kadın akademisyen de ordunun yönetime el koyma kararını "tiksindirici" bulduğunu söyledi. Fay, “Buraya ordudan siyasete karışmamasını istemek için geldik. Seçime gidilmesini ve demokratik değerlere geri dönülmesini istiyoruz. Ama bu darbeyle ülke barış içinde olmayacak. Sonuna kadar savaşacağız, tüm vatandaşların demokratik hakları tesis edilene kadar" dedi.

General Prayuth bugün televizyondan yaptığı açıklamada, kara ve hava kuvvetleriyle emniyet birimlerinden oluşan Ulusal Barış Koruma Komitesi'nin “ülkedeki durumun en kısa zamanda normale dönmesini sağlamak" amacıyla yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com