Tayland'da sıkıyönetim ilan edilmesi

Taylandda sıkıyönetim ilan edilmesi
Barış Koruma Komuta Merkezi, kamu kurumlarının ve diğer kurumların temsilcilerini toplantıya çağırdı

BANGKOK (AA) - Siyasi krizden aylardır çıkamayan Tayland'da ordunun çareyi sıkıyönetim ilan etmekte bulmasının yankıları sürüyor. 

Tayland'ın 100 yıllık sıkıyönetim kanunu, ordunun yalnızca güvenliğin kontrolünü devralmasını ve diğer sorumlulukların hükümette kalmasını öngörse de son gelişmenin ne getireceği belirsiz görünüyor. 

Sıkıyönetimi hayata geçirmekle görevli Barış Koruma Komuta Merkezi, kamu kurumlarının ve devlet girişimlerinin yöneticileriyle diğer kurumların temsilcilerini toplantıya çağırırken, hükümet yanlısı ve hükümet karşıtı gruplardan gösteri düzenlememelerini istedi.

Kimi Taylandlılar günü evlerinde oturarak geçirirken, kimileri sokağa çıktı ve özellikle turistler devriye gezen askerlerle fotoğraf çektirdi. 

- "Askerleri tebessümle karşılayın"

"Kırmızı gömlekliler" olarak bilinen yönetim yanlısı gruplar, Bangkok'un kuzeybatısındaki bir dış mahallede toplanırken, Diktatörlüğe Karşı Demokrasi Birleşik Cephesi lideri Jatuporn Phromphan, bu gruplara seferber olmaları ve "askerleri tebessümle karşılamaları" çağrısında bulundu.

Tayland yasalarının sıkıyönetime izin verdiğini hatırlatan Jatuporn Phromphan, Ordu Komutanı General Chan-ocha'dan demokrasinin yeniden tesis edilmesi için en kısa zamanda seçim yapılmasını sağlamasını istedi. 

Jatuporn Phromphan, General Chan-ocha'nın, hükümet karşıtı gruplar dahil tüm tarafları aynı masa etrafında toplaması ve krizden çıkabilmek için çözümün birlikte aranması gerektiğini vurguladı.

- Muhaliflerin gösteri planları iptal edildi

Yönetim karşıtı Halkın Demokratik Reform Komitesi'ninse (HDRK) Bangkok'ta düzenlemeyi planladığı tüm gösterilerin iptal edildiği belirtildi.

Uzmanlar, "HDRK'nin sıkıyönetimi memnuniyetle karşılamakta tereddüt etmeyeceğini" belirterek sıkıyönetime muhalefetin yönetim yanlısı gruplardan geleceğini düşünüyor.

HDRK üyelerinin sosyal medya üzerinden sıkıyönetimi kutladığı iddia ediliyor. 

- Uzmanlar

AA muhabirine açıklamada bulunan uzmanlarsa süreçten endişeli. 

Tayland'daki İnsan Hakları İzleme Örgütü Temsilcisi Sunai Phasuk, Bangkok Post gazetesine yaptığı açıklamada, sıkıyönetimi kastederek "Hiçbir şeyin bu tür katı bir önlemi haklı gösteremeyeceğini" söyledi.

"Medyanın doğru düzgün çalışamadığını, güçler ayrılığı sisteminin tek bir kişinin denetimine geçtiğini" vurgulayan Sunai Phasuk, bunun Tayland için "ürkütücü bir gelecek" anlamına geldiğini kaydetti. 

Mahidol Üniversitesi İnsan Hakları ve Barış Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Gothom Arya, durumun belirsizliğine işaret ederek "Eğer ordu, siyasi işlerin kontrolünü devralırsa bu sıkıyönetimden daha fazlası anlamına gelir, açıkça dile getirilmemiş bir darbe olur ama kendisini güvenlik sorumluluğuyla sınırlandırırsa Tayland sıkıyönetiminin sınırları içinde kalır" yorumunda bulundu.

- ABD'den uyarı

Bu arada, ABD, sıkıyönetim ilanına ilişkin değerlendirmede bulunmakta gecikmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı açıklamada, "sıkıyönetiminin geçici olması ve demokrasiye zarar vermemesi gerektiğini" söyledi.

Psaki, "Tüm taraflardan, ifade özgürlüğü dahil, demokratik ilkelere saygı göstermelerini istiyoruz" dedi.

Tayland, 1932 yılından bu yana 18 darbeye tanıklık etti. Son darbe, 2006 yılında eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın sonunu getirdi ve bugün hala devam eden siyasi krizin başlangıcı oldu. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com