Tayland'da yarın parlamento seçimi yapılacak

Tayland'da yarın parlamento seçimi yapılacak
Ayrışmaların ve şiddetin doruğa çıktığı Tayland'da parlamento seçimi yarın yapılacak

Ayrışmaların ve şiddetin doruğa çıktığı Tayland'da parlamento seçimi yarın yapılacak.

Gözlemciler, seçimin, Başbakan Yinlak Şinavatra'yı küçümseyen kentli orta sınıf ile kendilerine net maddi çıkarlar sağlayacak bir yönetimi işbaşında tutmaya kararlı olan ülkenin kuzey ve kuzey doğusunda yaşayan fakir halk kitleleri arasında ayrışma ve kamplaşmalara yol açtığını belirtiyor.

Pek çok siyasi analist, sonucu ne olursa olsun, seçimin, 2006 yılında ordunun eski Başbakan Taksin Şinavatra'yı devirmesinin ardından başlayan siyasi krizi sona erdireceği görüşünde birleşiyor.

Tayland'da İngilizce çıkan The Bangkong Post gazetesinde, Vasant Teçvongtham imzasıyla çıkan baş yazıda, seçimin zihinlerde yarattığı bulanıklığa işaret edildi. Yazıda "Pek çoklarının zihninde sinsice dolaşan rahatsız edici soru,' ülke, tıpkı Kore'de olduğu gibi kuzey veya güney olarak ikiye bölünmeli mi' olarak ortaya çıkıyor" ifadesi yer aldı.

Tayland'da, pirinç sanayinin kalbi konumundaki, ülkenin en fakir kesimini oluşturan kuzey ve kuzeydoğusunda yaşayanların büyük bir kısmı, parlamentoyu 9 Aralık'ta fesh eden Yinglak'ı yeniden başbakan olarak görevlendirme eğilimi taşıyor.

Buna karşılık, başkent Bangkok'ta yaşayanların çoğunluğu ve Budistlerin yaşadığı ülkenin güney kesimindeki halkın büyük bir kesimiyse öncelikle yolsuzlukların ortadan kaldırılmasını sağlayacak siyasi reformların yapılması talebiyle seçimi boykot ediyor.

Hükümet karşıtı daha radikal eğilimli göstericilerin, seçimleri boykot etmenin yanında diğerlerinin oy kullanmasına da mani olmak istemeleri ülkede şiddet olaylarının yaşanmasına yol açıyor.

Bangkok'ta 26 Ocak'ta yapılan ön seçimler sırasında hükümet karşıtı göstericilerin, oy kullanılmasına mani olmak üzere seçim merkezlerini abluka altına alması üzerine şiddet olayları yaşanmış ve hükümet seçim merkezlerinin büyük bir bölümünü kapatmak zorunda kalmıştı.

Bu olayın ardından, bugün de Bangkok'un kuzeyinde meydana gelen şiddet olaylarında da 6 kişinin yaralanmış olması seçimin şiddetin gölgesinde geçeceğinin işaretlerini veriyor.

Göstericilerin seçim merkezlerini abluka altına almanın yanı sıra muhalefetteki Demokrat Parti'nin merkezi durumundaki ülkenin güneyindeki 28 seçim bölgesinde seçmenlerin kayıt yaptırmalarına mani oluyor. Tayland kanunlarına göre, parlamentonun alt kanadının toplanabilmesi için meclisteki sandalyelerin yüzde 95'inin dolu olması şartının bulunduğuna dikkati çeken gözlemciler, seçmenlerin kayıt yaptıramamalarının seçim sonrasında aşılması zor bir sorunun ortaya çıkmasına yol açabileceğine dikkati çekiyor.

Muhabir: Alp Ertunga Karaca
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com