Taylandlı eski bakan 2 milyonun hesabını veremeyince bakın ne oldu

Taylandlı eski bakan 2 milyonun hesabını veremeyince bakın ne oldu
Tayland eski ulaştırma bakanı Supoj Saplom, hakkında açılan yolsuzluk davasında mahkeme heyetinin sorduğu “2 milyon dolar parayı nasıl kazandın?” sorusuna cevap veremeyince, servetine el konuldu.

Tayland Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu yaptığı araştırmalar sonucu Supoj hakkında Eylül 2012’de soruşturma başlattı. Soruşturma süresince Tayland bankalarındaki toplam 600 bin dolarlık hesapları donduruldu, toplamda 2 milyon dolar serveti bulunan bakan açıklama yapması için Özel Yetkili Mahkeme tarafından çağrıldı ve kendisine 2 milyon doları nasıl kazandığı soruldu.

Parası hakkında hiçbir delil sunamayan ve soruları cevapsız bırakan bakanın tüm mal varlığına el konuldu.

Supoj’un el konulan mal varlığı:
-      600 bin dolar nakit para
-      Yaklaşık 8 bin dolar değerinde altın
-      1 minibüs
-      1,5 milyon dolar değerinde ev ve arsa

PARA VALİZLERİNİ TAŞIYAMADIK
Yolsuzluk soruşturması aslında 12 Kasım 2011 yılında Bakan Supoj, kızının düğünündeyken evinin soyulması ile başladı. Polise evinden 150 bin dolar para çalındığını söyleyen bakanın ihbarının ardından yapılan araştırmalarda hırsızları ve parayı ele geçirildi. Ancak çalınan para, bakanın dediği gibi 150 bin dolar değil, tam 600 bin dolardı. Evde paranın yanı sıra altın da bulundu. Hatta hırsızlar polise verdikleri ifadelerinde evde başka para valizlerinin de olduğunu ama çok ağır olduğu için taşıyamadıklarını söylediler.

Özel Yetkili Mahkeme’de duruşmaya çıkan eski bakan serveti için bir belge gösteremedi. Avukatının çabalarına rağmen, mahkeme heyeti 1977 yılından bu yana devlet memuru olan Supoj’un servetini devletten kazandığı maaşıyla biriktirebileceğine ve yurt dışında okuyan iki çocuğunun da eğitim masraflarını memur maaşı ile ödediğine inanmadı.(MCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com