TAYSAD Genel Kurulu

TAYSAD Genel Kurulu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: (2)

KOCAELİ (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretimiyle ilgili, ''Bu olaya ‘kuru milliyetçilik’ olarak yaklaşmıyoruz. Alanı iyi analiz etmek, önümüzdeki fırsatları, riskleri iyi hesap etmek durumundayız'' dedi.

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) 36'ncı Genel Kurulunda konuşan Işık, 2002 yılında 91 bin otomobil satılan Türkiye’de bu rakamın geçen yıl 664 bine çıktığını belirtti.

Türkiye'nin otomobil sahipliği konusunda henüz yerli markası olmayan bir ülke konumunda olduğunu ifade eden Işık, ''Yan sanayisi çok güçlü, dünya ile rekabet ediyor ancak kendi markamız yok. Bu noktadaki eksiğimizi gidermenin gayreti içindeyiz. Yalnız bu olaya bir ‘kuru milliyetçilik’ olarak yaklaşmıyoruz. Alanı iyi analiz etmek, önümüzdeki fırsatları, riskleri iyi hesap etmek durumundayız'' diye konuştu.

TÜBİTAK’ta elektrikli araçla ilgili çağrı yaptıklarını anımsatan Işık, iki aşamalı bir sürecin işletildiğini, birinci aşamada 20 civarında teklifin geldiğini, ikinci aşamaya ise 6 firmanın teklif verdiğini kaydetti.

Son değerlendirmelerin yapıldığına işaret eden Işık, ''Yerli araç konusunda otobüs, ticari araç ve otomobille ilgili teklif var. Bu ayın sonuna kadar bu teklifleri değerlendirip, sonuçlandırmak istiyoruz. Elektrikli araç üretimi için 100 milyon liraya kadar destek vermek istiyoruz. Ama burada sonuç odaklıyız. Değerlendirme kriterlerinden biri (bu çalışmanın sonucunda kaç araç üreteceksiniz?)'' şeklinde konuştu.

Işık, bakanlığını ve sektörü yakından ilgilendiren 5 önemli düzenleme yaptıklarını anımsatarak, bunlardan birisinin kamu alımlarında teknolojik yerli üründe fiyat yüzde 15 pahalı olsa bile alma zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

Bir diğer düzenlemeyle de yeni teknolojiyle ilgili üretim yapan şirketlerin kamu ihalesine girmesinde en fazla karşılaştığı iş bitirme belgesi temini sorununa çözüm getirdiklerini vurgulayan Işık, ''İş bitirme Belgesine denk belgeyi bakanlık olarak biz vereceğiz. Şirketin önündeki devasa engeli ortadan kaldıracağız'' dedi.

- Üretime Kurumlar Vergisi katkısı

Işık, patent, tasarım, model geliştirmeyle ilgili gelişmelerin mutluluk verici olduğunu belirterek, ''İnsanların bu üretimlerinin mutlaka sonucu olmalı, bu ülkeye bir değere dönüşmeli. Bu ülkeye, bu noktada değer katan herkese, ödemesi gereken kurumlar vergisinin yarısını kendisine iade ederek biz de bir ödül vermiş olacağız. İstiyoruz ki yerli üretimimiz artsın, ithalat bağımlılığımız azalsın'' diye konuştu.

Cari açık rakamlarının dün açıklandığını hatırlatan Işık, şunları kaydetti:

''Geçen yılın aynı ayına göre 1 milyar dolar civarında cari açığımız azaldı. Yürürlüğe koyduğumuz tedbirler sonuç vermeye başladı. Sanayi üretim endeksimiz de beklentilerin üzerinde arttı. Türkiye bu yıl artık cari açık baskısıyla değil, ihracat bazlı bir büyüme yaşayacak.

Türkiye için kötümser olanlara sesleniyorum, hiç kötümser olmayın. Ülkede siyasi istikrar sürdüğü sürece ekonominin yönetimi, ekonomi için gerekli olan müdahaleleri anında yapmaya muktedirdir. Geçen yıl cari açık risk oluşturmaya başladığı anda tedbirleri almaya başladık. Bu yıl inanıyorum ki cari açığımız daha da azalacak. İstiyoruz ki kur stabil olsun, ihracatçı önünü görsün, döviz kurundan dolayı bağlantılarında sıkıntı yaşamasın.''

- Otomotiv Test Merkezi

Işık, Bursa Yenişehir’de TSE aracılığıyla Otomotiv Test Merkezi inşaasının başlatılacağı müjdesini vererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şu anda 1 milyon 100 bin metrekarelik bir alanın kamulaştırma çalışmalarını yürütüyoruz. Otomotiv sektörümüz artık pek çok test için yurt dışına gitme ihtiyacı hissetmeyecek. Bu test merkezimiz Avrupa’nın ikinci büyük test merkezi olacak ve ortalama hızın 260 kilometreye ulaşacağı bir pisti inşa edeceğiz. TÜBİTAK’ı da bu test merkezinin yanında özellikle batarya, otomobil teknolojilerinde yapılan çalışmalara destek verecek şekilde konumlandıracağız. İstiyoruz ki artık test için yurt dışına milyonlarca dolar ödemeyelim.''

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com