"Tayyip Erdoğan yargılanacak"

"Tayyip Erdoğan yargılanacak"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Genelkurmay Askeri Savcılığının Uludere soruşturmasında "takipsizlik" kararı vermesine tepki gösterdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Genelkurmay Askeri Savcılığının Uludere soruşturmasında "takipsizlik" kararı vermesine tepki göstererek, “Başbakan mutlaka ve mutlaka uluslararası ceza mahkemesinde insanlığa karşı suç işlemiş bir başbakan olarak yargılanacaktır” iddiasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Ankara Milletvekili Levent Gök, TBMM’de Genelkurmay Askeri Savcılığının Uludere soruşturmasında “takipsizlik” kararı vermesini değerlendirdi.

Tanrıkulu, Roboski katliamı ile ilgili olarak Genelkurmay Askeri Savcılığının takipsizlik kararı verdiğini belirterek, “Bu bizim beklediğimiz bir sonuçtu. Bu öngörümüz maalesef doğru çıktı” dedi.

2 yıllık süre içinde bu olayın sorumlularının örtülmeye çalıştığını savunan Tanrıkulu, şöyle dedi:

“Eğer Başbakan bu işte birinci derecede sorumlu olmasaydı failler ortaya çıkardı. Birinci derecede sorumlu Sayın Başbakan’dır, hem siyasi hem hukuki olarak. İkinci derecede sorumlu da Genelkurmay Başkanı’dır. Bu kararla birbirlerini aklamışlardır. Ama toplum vicdanında aklanmaları mümkün değildir. Bir ceza avukatı olarak şunu iddia ediyorum, Başbakan mutlaka ve mutlaka uluslar arası ceza mahkemesinde insanlığa karşı suç işlemiş bir başbakan olarak yargılanacaktır. Çocuklarına bırakacağı miras da bu olacaktır, insanlığa karşı suç işlemiş bir başbakan.”

“DEVLET SİZİN ÇOCUKLARINIZIN ÖLÜMÜ BEDAVADIR, SUDAN UCUZDUR DEMİŞTİR”

Levent Gök de, “Uludere’de Genelkurmay’ın ve iktidarın tam bir işbirliği içerisinde başından bu yana olayı soğutma, unutturma ve karartma çabaları içerisinde bir işbirliği yaptıklarını ve dosyanın kapatılmak istendiğini defalarca anlatmanın ve haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. 34 gencecik bedeninin ölümünün bu kadar bedavaya getirildiği bu kadar ucuza kapatıldığı bir ülkenin yurttaşı olmaktan üzüntü duyuyorum. Bu ülkede hukuk çöktü. Devlet ‘sizin çocuklarınızın ölümü bedavadır, sudan ucuzdur’ demiştir” diye konuştu.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com