Tayyip'in memleketine bütçe kıyağı

Tayyip'in memleketine bütçe kıyağı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bulduğu her fırsatta seçim bütçesi uygulamayacaklarını, bütçede mali disiplini bırakmayacaklarını dile getiriyor. Ancak görüntü öyle değil.

Memlekete kıyak

Yılın ilk üç ayına ilişkin bütçe sonuçları iller bazında değerlendirildiğinde. Geçen yıla göre bütçeden aldığı payda en fazla artış olan iller dikkat çekici.

2013’ün ilk üç ayında geçen yılın ilk üç ayına göre bütçeden aldığı pay en fazla artan iller yüzde 116.6 ile Rize, yüzde 67.1 ile Mardin ve yüzde 39.4 ile Kastamonu.

Rizeli olan Sayın Başbakan’ın memleketine yapılan harcama artışı dikkat çekici. Başbakan’ın yerel seçimlerde Rize’yi başka bir partiye kaptırıp hüsran yaşamak istemediği belli oluyor.

Rize'ye var Artvin'e yok!

Bir önceki yıla göre, bütçeden aldığı pay gerileyen tek il, yüzde 18 gerileme ile Artvin. Artvin belediyesi şu an CHP’nin elinde. Bir önceki yıla göre bütçeden aldığı pay en düşük oranda artan iller ise sırasıyla üzde 11.1 ile Batman, yüzde 12 ile Bilecik, yüzde 12.9 ile Sinop ve Edirne, yüzde 13.8 ile Eskişehir.

Bu illerden Batman BDP’nin, Sinop, Edirne ve Eskişehir ise CHP’nin elinde.

AKP’ye var CHP ve MHP’ye yok

CHP’li Belediye Başkanlarının görev yaptığı illerde hükümetin yaptığı harcama geçen yılın ilk üç ayına göre yüzde 15.1 artarken, MHP’li Belediye Başkanlarının görev yaptığı illerde artış yüzde 17.9, AKP’li Belediye Başkanlarının görev yaptığı illerde ise artış yüzde 22.6.
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adaletli hizmet anlayışı bu olsa gerek. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com