Tayyip'in planları altüst

Tayyip'in planları altüst
Erdoğan 2014'te Köşk'e çıkmayı planlıyordu. Ancak Gül için yeniden aday olma hakkı doğdu. Yani, karşı karşıya gelebilirler. Cumhurbaşkanı Gül'ün, " Görev süresi 5 yıl mı, 7 yıl mı.. İkinci kez aday olabilir mi?" gibi sorulara dün Anayasa Mahkemesi son nok
Anayasa Mahkemesi'nin verdiği bu karar yeni bir tartışma başlattı: Abdullah Gül 2014 yılında Erdoğan'a rakip olacak mı?
 
Uzun süredir tartışmalara neden olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresiyle ilgili tartışmalar çözüldü. Anayasa Mahkemesi heyeti, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu için açılan davayı dün görüştü. Toplantı 5 saat sürdü.
 
4 KİŞİ İTİRAZ ETTİ
 
Mahkeme, Gül'ün görev süresinin 5 yıl olduğuna ilişkin CHP'nin başvurusunu oy çokluğuyla reddetti. Oylamada Süleyman Demirel döneminde atanan üye Fulya Kantarcıoğlu ve Ahmet Necdet Sezer döneminde atanan üyeler Mehmet Erten, Osman Paksüt ve Zehra Ayla Perktaş," Görev süresi 5 yıl" şeklinde görüş bildirdi.
 
"KARAR NE İSE O OLUR"
 
Sözcü'nün haberine göre, Cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olduğuna ilişkin kararı oyçokluğu ile alan mahkeme, Gül'ün yeniden aday olmasının önünü kesen AKP'nin çıkardığı kararı da iptal etti.
 
Cumhurbaşkanı Gül: Yüksek Mahkeme'nin kararı için "Karar ne ise o olur" açıklamasını yaptı. Karar yeni bir tartışma başlattı: Gül, 2014'teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın karşısına rakip olacak mı?
 
KARAR İÇİN KİM NE DEDİ?
 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Anayasa Mahkemesi bir karar verdi, o karara herkes saygı duyacak. Ancak mahkemenin kararı siyasi bir karar. Yasama organının yerne geçti ve bir karar verdi.
 
MHP lideri Devlet Bahçeli: Karar Anayasa'ya açıkça aykırı ve tutarlıdeğil.Adalet ve objektiflikle bağdaşmıyor. Anayasa Mahkemesi telkin ve yönlerdirmelere ne kadar açık olduğunu kanıtladı.
 
Gazeteci Nazlı Ilıcak. Erdoğan seçilebilirse cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak. Başbakanlık koltuğuna da eğer AKP oy yüzdesini koruyabilirse Abdullah Gül oturabilir. (SNK)

 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com