TBB Başkanı Feyzioğlu:

TBB Başkanı Feyzioğlu:
"Kendimi Cumhurbaşkanı adayı gösterme yetkim yok. Cumhurbaşkanlığı için 20 milletvekilinin aday göstermesi gerekiyor"

FRANKFURT (AA) -  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, cumhurbaşkanlığına adaylığının konuşulmasına ilişkin "Kendimi cumhurbaşkanı adayı gösterme yetkim yok. Cumhurbaşkanlığı için 20 milletvekilinin aday göstermesi gerekiyor" dedi.

Feyzioğlu, Hessen Türk Toplumu'nun (TG-Hessen) organizasyonunda Frankfurt Saalbau Volkshaus Sossenheim'da düzenlenen "Türkiye'deki Hukuk ve Demokrasi Sorunu, Çözüm Önerileri ve Çıkış Yöntemleri" konulu konferansa katıldı.

Burada konuşan Feyzioğlu, katılımcıların Gezi olayları, 17 Aralık operasyonu, cumhurbaşkanlığı seçimi, Ergenekon, Balyoz ve Fenerbahçe davaları konularındaki sorularını Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy ve TBB Başdanışmanı Necdet Basa ile cevapladı. 

Ergenekon, Balyoz ve Fenerbahçe davalarının yeniden görülmesinin önünün açılmamasını değerlendiren Feyzioğlu, bunun için topyekun siyasi partilerin seferber olması gerektiğini ancak siyasi partilerin bu konuda destek vermediklerini kaydetti.

-"Cumhurbaşkanlığı için 20 milletvekilinin aday göstermesi gerekiyor"- 

Balyoz davasının bütün delillerini inceleyip bu davanın yeniden açılması için çalışacaklarını bildiren Feyzioğlu, "Silahlı kuvvetlere kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin meclis araştırma komisyonu kurmalıdır. Devletin içine nasıl sızmalar olmuş, nelere kadar sızılmış ve ya sızılmış mıdır bu konuda meclis araştırması gereğini ortaya koymalıdır. Bu araştırmalar delil başlangıcı niteliğinde olacaktır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin de açıklamada bulunan Feyzioğlu, kendini aday gösterme yetkisinin olmadığını hatırlatarak "Cumhurbaşkanlığı için 20 milletvekilin aday göstermesi gerekir. Ancak bu şekilde bir kişi cumhurbaşkanı adayı olabilir. Öte yandan siyasi partiler adaya bütün teşkilatlarıyla sahip çıkmazlarsa gerekli çalışmaları yapmazlar ve sandık güvenliklerini sağlamazlarsa o adayın seçimi nasıl kazanacağını bana değil siyasi partilere sormalısınız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda muhalefet partilerini yeteri kadar çalışmamakla eleştiren Feyzioğlu,  "2 ayda henüz aday göstermemiş partiler nasıl aday göstermeyi planlıyor. Açıklamak isteyen bir siyasi parti olursa seve seve dinlerim" dedi.

-Haşim Kılıç'ın konuşmasının içeriğini doğru buluyorum"-

Feyzioğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmayı içerik olarak doğru bulduğunu söyledi.

Konuşmanın hukuki referansları olduğunu ve  Anayasa Mahkemesinin son dönemlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına atıflar yaparak kararlar verdiğini ifade eden Feyzioğlu, "Bu kararların saygıyla karşılanmaması şeklinde ve kararları verenlerin kişiliklerini rencide edecek şekilde karşılanması yanlıştır, toplumu gerer. Siyaset yapıyorsun diyenlerin, konuşmada şu cümle siyaset demesi lazım. Bunu demeden siyaset yapıyorsunuz diyemezler" değerlendirmesinde bulundu.

Feyzioğlu, ayrıca parti kurmak gibi düşüncelerinin olmadığını herhangi bir partinin başına geçme söylentisinin de tamamen spekülatif olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com