TBB Başkanı Feyzioğlu Hakkari'de:

TBB Başkanı Feyzioğlu Hakkaride:
"(1 Mayıs kutlamaları) Barışçıl bir kutlamanın nerede yapılacağına siyasi iktidar veya valilik karar veremez. Silahsız, şiddetsiz, barışçıl gösteriler istenilen yerde yapılır"

HAKKARİ (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Taksim'de yapılmak istenen 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin, "Barışçıl bir kutlamanın nerede yapılacağına siyasi iktidar veya valilik karar veremez. Silahsız, şiddetsiz, barışçıl gösteriler istenilen yerde yapılır" dedi.

Karayoluyla Van'dan Hakkari'ye giden TBB Başkanı Feyzioğlu ve beraberindekiler, Hakkari Baro Başkanı Muhittin Güngör ve avukatlar tarafından karşılandı.

Feyzioğlu, Türkiye'nin elitist yaklaşımlarla Çankaya'dan, Nişantaşı'ndan, Şişli'den kavranamayacağını, Türkiye'yi kavrayabilmek için Anadolu'yu, Trakya'yı karış karış gezmek gerektiğini belirterek, Türkiye'nin tüm bölgelerinde ayak basmadık yer bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin siyasetçilerin diliyle kutuplaştırıldığını savunan Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Toplum birbirine adeta düşman edilmeye çalışılıyor. Bu sürecin içinde bir ışık var, bir aydınlık var. O aydınlık kanaatimce barolarımızdır ve Türkiye barolarıdır. Çünkü biz 79 baro ve onların çatı örgütü Türkiye Barolar Birliği aynı dili konuşmayı başardığımızı ispatladık. Biz her şeyin ötesinde kardeşiz, dostuz, meslektaşız ve hepimizin ortak hedefi, bu ülkede merkezine insanı yerleştirdiğimiz gerçek bir demokrasiyi kurabilmek. Eğer bir kişinin insan hakkı Hakkari'de, Şırnak'ta, Van'da ihlal ediliyorsa Türkiye'nin her yerinde ihlal edilmiştir. Edirne'deki bir hak ihlaline ne tepki veriyorsak Hakkari'de de, Yüksekova'da da bir hak ihlaline aynı tepkiyi vermekle yükümlüyüz. Yani haksızlık kimden gelirse gelsin o haksızlığın karşısında pozisyon kullanmadan dimdik durmamız lazım. 

Faili meçhul olaylarla ilgili zaman aşımı süresi dolmak üzere. Bölgede bu konuyla birebir ilgilenen barolardan destek istiyoruz. Faili meçhullerin zaman aşımına uğramaması için ve etkili soruşturmanın yapılabilmesi için takipçi olmaya ve işin peşini takip etmeye hazırız."

Gazetecilerin, "1 Mayıs İşçi Bayramı'nın Taksim'de kutlanmasına yönelik tartışmalarla" ilgili sorusunu yanıtlayan Feyzioğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu, hukuk devletinin içini doldurabilmek için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni okumak ve mahkeme kararlarını incelemek gerektiğini ifade etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Taksim'de kutlama yapılmasının engellenemeyeceği ve engellemenin bir insan hakkı ihlali olduğu yönünde kararı bulunduğunu vurgulayan Feyzioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Barışçıl bir kutlamanın nerede yapılacağına siyasi iktidar veya valilik karar veremez. Silahsız, şiddetsiz, barışçıl gösteriler istenilen yerde yapılır. 1 Mayıs'ta da Taksim'de yapılmasına üst hukuk izin vermektedir. Ben, hem siyasi iktidarın hem de valiliğin, mahkeme içtihadına ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına uygun davranmasını bekliyorum. Türkiye'yi lüzumsuz yere inat ile germekten vazgeçmelerini diliyorum."

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Yalova'daki seçimleri iptal etmesine yönelik kararı da değerlendiren Feyzioğlu, Yalova konusunda bir bilgisinin olmadığına ve iptal kararının sebebini bilmediğine değinerek, seçimlerde çok fazla şaibenin yaşandığını, YSK'nın bazı iddiaları reddettiğini, bazılarını da kabul ettiğini anımsattı. 

-"Bizi birbirimize düşürüyorlar"

 Feyzioğlu, bölgede çok önemli güzellikler olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Sanıyorum artık akıllı olma zamanı. Yeteri kadar akılsızlık yaptık. Bu cennet vatanın kıymetini hep birlikte bilme zamanıdır diye düşünüyorum. Böyle bir yer yok, böyle bir doğa yok, böyle bir insan yok. Beni gözlerinde pırıltıyla, sevgiyle, ev sahipliğinin sıcaklığıyla karşılayan dostlarım var. Bir misafiri buradaki insanlar bu kadar sevgiyle karşılıyorsa bizim birbirimize düşecek neyimiz var. Bizi birbirimize düşürüyorlar. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere sesleniyorum. Başaramayacaksınız olmayacak, gerçekten başaramayacaksınız."

Konuşmasının ardından baro üyeleriyle basına kapalı görüşen Feyzioğlu, kendisi için verilen yemek sonrası kentten ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com