TBB, başörtülü avukatla ilgili Danıştay kararını hatırlattı

TBB, başörtülü avukatla ilgili Danıştay kararını hatırlattı
Başörtülü avukatları duruşmalara almayan Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi Karadağ, Türkiye Barolar Birliğine avukatların başörtüsüyle görev yapıp yapamayacaklarını sordu-TBB Başkanı Feyzioğlu imzasıyla gönderilen yanıtta, avukatların duruşmalara başları a

BARIŞ KILIÇ - Başörtülü avukatları duruşmalara almayan Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ'ın "avukatların başörtüsüyle görev yapıp yapamayacağına" ilişkin sorusunu yanıtlayan Türkiye Barolar Birliği (TBB), meslek kurallarındaki, avukatların duruşmalara başları açık girmelerine ilişkin düzenlemenin yürütmesinin durdurulduğunu hatırlattı ve "karar doğrultusunda işlem oluşturulduğunu" belirtti.

Hakim Karadağ'ın geçen günlerde TBB'ye yaptığı başvuruda, Danıştay 8. Dairesinin, TBB Meslek Kurallarının 20. maddesinde yer alan "başı açık" ibaresinin yürütmesini durdurma kararından sonra avukatların mahkemelerde başı açık görev yapıp yapamayacakları konusunda farklı uygulamalar ortaya çıktığı belirtildi.

Avukatların, yargının asli ve kurucu unsuru olduğu, yargıçlarla eşit statüde bulunduğu ve görev yaptığı mahkeme yargıcının önceden belirlenmiş meslek kurallarına tabi olacağı ifade edilen başvuruda, bunlardan hareketle avukatların mahkemelerde başı kapalı görev yapamayacağının "düşünüldüğü" kaydedildi.

Başvuruda, "AİHM ve Anayasa Mahkemesinin, başörtüsünün dinsel bir simge olduğu yönünde karaları bulunduğu savunularak, şu ifadelere yer verildi:

"Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca Türkiye tarafından onaylanan uluslararası sözleşmeler ve AİHM kararları, 153. maddesi uyarınca da Anayasa Mahkemesi kararları tüm kurum ve kuruluşlar ile kişileri bağlayıcıdır. Bangalore Yargı Etiği İlkeleri uyarınca yargıçlar tarafsız olmak ve tarafsız görünmek zorundadır. Bu bağlamda, tarafsızlığın ifade edilmesi bakımından duruşmada her türlü dini ve siyasi sembollerden arınmak zorundadır. Ayrıca Hakim ve Savcıların Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği ile Kamu Çalışanlarının Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği düzenlemelerine göre yargıç ve savcıların resmi kıyafetlerinin altında başörtüsü ile görev yapmaları mümkün değildir. Avrupa Barolar ve Hukuk Birlikleri Konseyi Avukatlık Meslek Kuralları İlkeleri gereğince de avukatlar, görev yaptıkları mahkemenin yargıçlarının önceden belirlenmiş meslek kurallarına tabidir."

Başvuruda, avukatların meslek kuralları ve dolayısıyla kıyafetlerini belirleme hakkının TBB'ye ait olduğuna işaret edilerek, "TBB'nin, tüm tereddütleri ortadan kaldıracak şekilde avukatların mahkemelerde başörtüsü ile görev yapar veya yapamaz biçiminde görüş bildirmesi gerektiği" kaydedildi.

-TBB, Danıştay kararını hatırlattı

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu imzasıyla Karadağ'a gönderilen yanıtta ise Danıştay 8. Dairesinin, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarında bulunan ve avukatların mahkemelerde başı açık görev yapacaklarına ilişkin maddedeki "başları açık" ibaresinin yürütmesini durdurduğu hatırlatıldı.

TBB'nin, bu karara itirazının da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca reddedildiği belirtilen yanıtta, Ankara Barosunun 17 Ekim 2013'te yapılan 58. Olağan Genel Kurulunda başı kapalı olarak oy kullanan avukatlar hakkında disiplin cezası uygulandığı, Ankara 4. İdari Mahkemesinin ise bu cezaları, Danıştayın yürütmeyi durdurma kararını gerekçe göstererek bozduğu belirtildi.

Avukatların kılık ve kıyafetlerinin düzenlenmesine ilişkin hükümlerin Avukatlık Yasası ile TBB Meslek Kuralları'nda yer aldığına işaret edilen cevapta, meslek kurallarının 20. maddesinde yer alan "başları açık" ibaresinin yürütmesinin durdurulduğu hatırlatıldı.

Cevapta, "İdari Yargılama Usulü Yasası'nın 28'inci maddesinin emredici hükmü gereği olarak söz konusu yürütmeyi durdurma kararı doğrultusunda işlem oluşturulmaktadır" ifadesine yer verildi.

Muhabir: Barış Kılıç
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com