TBB’den polise suç duyurusu

TBB’den polise suç duyurusu
Türkiye Barolar Birliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Taksim Gezi Parkı’nda yaşanları protesto etmek için biraraya gelen İstanbullular, Ankaralılar ve İzmirlilere müdahalede bulanan güvenlik güçlerine suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği, güvenlik güçleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
 
Zor kullanma yetkisinin alışması, görevi kötüye kullanma, kasten adam yaralama, işkence ve eziyet suçlarının yer aldığı suç duyurusu dilekçesinde, dün Kuğulu Park’ta başlayan protestolara polisin aşırı ve orantısız güç kullanarak yurttaşların anayasal haklarının kullanılmasına engel olduğu belirtildi.
 
İstanbul ve İzmir’de güvenlik güçlerine emir ve talimat verenlerin zor kullanma yetkisine ilişkin sınırları aştığı kaydedilen dilekçede, polislerin görevlerini kötüye kullandığı ifade edildi. Güvenlik güçleri ve bunlara emir ve talimat verenlerin cezai sorumluluğunun tepsit edilmesinin istendiği dilekçede, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen “Koluk Güçleri Görevlilerinin Davranışlarına İlişkin Kurallar” atıfta bulunuldu. Dilekçede, İstanbul, Ankara ve İzmir’de güvenlik güçleri ile güvenlik güçlerine emir ve talimat verenler tarafından gerçekleştirilen eylemler hakkında soruşturma başlatılması ve gerekli işlemlerin yapılması istendi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com