TBMM 12 Eylül davasına müdahil olacak mı?

TBMM 12 Eylül davasına müdahil olacak mı?
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, “İhtilal liderlerinin yargılanmasıyla ilgili olarak 4 Nisan tarihinde yapılacak yargılamaya TBMM Başkanlığı olarak müdahale talebinde bulunma yönünde sürdürülen herhangi bir çalışma var mıdır

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığı’na, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

12 Eylül 1980 ihtilalinin demokraside ve toplumsal gelişim sürecinde yarattığı tahribatların varlığını hala sürdürmekte olduğuna işaret eden Kart, şöyle dedi:

“12 Eylül 1980 ihtilalinin doğrudan mağdurlarından ve muhataplarından olan Cumhuriyet Halk Partisi, ihtilal liderlerinin yargılanacağı 4 Nisan tarihindeki duruşmaya müdahil olma yönündeki çalışmalarını sürdürmektedir.

Ancak, gözden kaçırılmaması gereken temel gerçek şudur; 12 Eylül ihtilali sonucunda, TBMM ortadan kaldırılmış, kapatılmıştır. Anayasal düzen yok edilmiştir. 2324 sayılı Anayasa Düzeni Hakkında Kanun uyarınca, yeni bir Anayasal düzenin temelleri atılmıştır. İhtilalin öncelikli ve doğrudan muhatabının, Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu açıktır.

Böyle bir süreçte, TBMM Başkanlığı'nın olaya ve gelişmelere duyarsız kalması düşünülemez.”

"BÖYLE BİR ÇALIŞMA YOKSA BUNUN ANLAM VE GEREKÇESİ NEDİR?"

Kart, TBMM Başkanı’na, şu soruları yöneltti:

“Herhangi bir yorum hükmü geliştirmeden, Türkiye Büyük Millet Meclisi iradesinin açıklık kazanması amacıyla sorularımızın cevaplandırılmasını ivedi olarak talep ediyoruz. İhtilal liderlerinin yargılanmasıyla ilgili olarak 4 Nisan tarihinde yapılacak yargılamaya TBMM Başkanlığı olarak müdahale talebinde bulunma yönünde sürdürülen herhangi bir çalışma var mıdır? Böyle bir çalışma yoksa bunun anlam ve gerekçesi nedir?”

Cemil Çiçek ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Davaya müdahil olup olmamaya bugün yarın karar vereceğiz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com