TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Tunç:

TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Tunç:
"YSK kararlarının Anayasa Mahkemesinde incelenmesi, temyiz edilmesi Anayasamızda, mevzuatımızda, Anayasa Mahkemesinin kuruluş kanununda olmayan bir şeydir"

BARTIN (AA) - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararlarının Anayasa Mahkemesinde incelenmesi, temyiz edilmesi Anayasamızda, mevzuatımızda, Anayasa Mahkemesinin kuruluş kanununda olmayan bir şeydir" dedi.

Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçimlerle ilgili başvuru mercinin YSK ve vereceği kararın kesin olduğunu söyledi.

"Seçimlerle ilgili kararı önce ilçe, ardından il seçim kurulu ve son olarak YSK verir" diyen Tunç, şunları anlattı:

"Dolaysıyla mevzuatımızda YSK’nın kararlarına itiraz yoktur, karar kesindir. Anayasa Mahkemesine ancak insan hakları sözleşmesinden doğan hakların ihlaliyle ilgili durumlarda başvurulabilir, bireysel başvuru hakkı kullanılabilir. Örneğin, bir kişinin adaylığı engellenmiştir, seçme ve seçilme hakkı elinden alınmıştır. Bu durumda bireysel başvuruda bulunabilir ama adaylık süreçleri kesinleşmiş, hiçbir itiraz olmamış. YSK kararları, seçime, seçimin yürütülmesine ilişkindir ve kesindir.

Dolayısıyla Anayasa Mahkemesine götürülemez. Seçimin yürütülmesi ve seçim sonuçlarına ilişkin itirazları, seçim kurulları denetler, son merci de YSK’dır."

- "YSK’nın kararları kesindir"

Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuruyu kuruluş, teşkilat kanunu ve Anayasa'daki uygunluğa göre değerlendireceğini aktaran Tunç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın “Başvuru olursa değerlendiririz” şeklindeki açıklamasının başvurunun esasa gireceği anlamı taşımayacağını ve dilekçe için "kabul edilemezlik" kararı verileceğini savundu.

Tunç, açıklamasını şöyle tamamladı:

 

"Dilekçe verilmesini engelleyemezsin. Sonuç olarak, YSK’nın kararları kesindir. Seçimlerin yürütülmesiyle ilgili hem idari konularda hem de yargısal anlamda karar verir ve son merci YSK’dır. YSK kararlarının Anayasa Mahkemesinde incelenmesi, temyiz edilmesi Anayasamızda, mevzuatımızda, Anayasa Mahkemesinin kuruluş kanununda olmayan bir şeydir. O nedenle bu, yersiz bir tartışmadır. YSK, kararları kesindir. O nedenle, seçimin sonucuyla alakalı husus, seçimlerin iptaliyle ilgili talep ya da YSK’nın kararlarının denetlenmesi, Anayasa Mahkemesine götürülemez."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com