TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in hükümlü milletvekilleri için yasa önerisi

TBMM Başkanı Cemil Çiçekin hükümlü milletvekilleri için yasa önerisi
CHP Grup Başkanvekili Altay:

TBMM (AA) - CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'a yönelik yasa önerisini, "Alan'ın tutsaklığı üzerinden, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik kamuoyuna sempati ikmali yapılmak isteniyor. AKP de bunu Meclis Başkanı aracılığıyla yapıyor. AKP'nin cumhurbaşkanlığı seçim sürecine katkı vermek adına gelmiş bir teklif" diye değerlendirdi.

Altay, Çiçek'in talimatıyla hazırlanan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılması'na Dair Kanun Teklifi taslağına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çiçek'in teklifinin kendilerine resmi, yazılı olarak gelmediğini ifade eden Altay, teklifin zamanlamasının manidar olduğunu savundu. Altay, Çiçek'in hukukçu kimliğiyle ön plana çıkan, Adalet Bakanlığı yapan biri olduğunu belirtti.

Altay, 24. Dönem Parlamentosu'nun, açıldığı günden beri yaralı, itibarsız, lekeli olduğunu öne sürerek, şöyle devam etti:

"8 üyesi tutuklu, cezaevindeyken dönem başlamıştır. An itibariyle halen 1 üyesi cezaevindedir. Bu parlamenter demokratik sistemde kabul edilebilecek birşey değildir. Parlamentonun itibarına halel getiren bir durumdur. Ama 24. Dönem Parlamentosu açılalı 3 yıl oldu. Eğer bu ceza muhakemeleri ya da ceza kanununda bir maddelik, geçici madde eklenmesiyle olacaksa bu 3 yılın hesabını kime soracağız? Meclis Başkanı, bunun bu kadar kolay olduğunu biliyor ve 3 yıl boyunca bunu savsakladıysa bu durumun değerlendirilmesini Meclis Başkanı ve kamuoyuna bırakıyorum. Engin Alan'ın tutsaklığı üzerinden, cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik olarak kamuoyuna bir sempati ikmali yapılmak isteniyor. AKP de bunu Meclis Başkanı aracılığıyla yapıyor. AKP'nin cumhurbaşkanlığı seçim sürecine katkı vermek adına gelmiş bir teklif olarak değerledirmek mümkün. AKP'nin, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yönelik bir sempati ikmali. Özellikle milliyetçi, muhafazakar, ülkücü kesimlere, camiaya yönelik aynı zamanda sempati ikmali yapma çabası."

 

-"Hukuken temize çıkarmak istiyor"

 

Alan'a özgürlük sağlayacak bir teklife kapalı olmadıklarını kaydeden Altay, hiçbir milletvekilinin cezaevinde bulunmasını kabul etmediklerini söyledi.

Altay, bunun biraz da TBMM Genel Kurulu'nda yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna yönelik soruşturma önergelerinin görüşmelerinin kamuoyunda yarattığı gündemi örtülemeye yönelik olduğunu savundu.

Meclis Başkanı'nın bu formülü 1 yıl önce de söylediğini belirten Altay, "Formül bu kadar basitse, 3 yıl bu formül niye geciktirildi?" diye sordu.

Altay, HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın durumunun aynı olmasına rağmen Tuncel'in dışarıda, Alan'ın cezaevinde olduğunu kaydetti. Altay, "Anayasanın 89. maddesi, hüküm giyen milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesinin, kararının Meclis Genel Kurulu'na bildirilmesiyle olur hükmü var. Meclis Başkanı, Tuncel ile ilgili kararı doğal olarak Genel Kurul'a bildiremiyor. Ama bildirememekle, bildirmemekle de aslında anayasa suçu işliyor. Burada, biraz kendini de hukuken temize çıkarma anlayışı var" şeklinde konuştu.

 Bir düzenlemenin parlamentoda yasalaşması için çoğunluk partisinin rızasına gerek olduğuna işaret eden Altay, "Bence Meclis Başkanı, iktidar partisiyle ön görüşme yapmadan, iktidar partisinin olurunu almadan, böyle bir metni yazıya dökmemiştir. İktidar partisinin rızası alınmıştır, iktidar partisi ile Meclis Başkanı'nın ortak girişimi olarak değerlendirmek lazım" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com