TBMM Başkanı Çiçek: (2)

TBMM Başkanı Çiçek: (2)
"Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği, bağımsızlığı mutlak suretle korunmalıdır"

TBMM (AA) - ALP ÖZDEN - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği, bağımsızlığı mutlak suretle korunmalıdır" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Çiçek, bölgesel sorunlara son zamanlarda bir de Ukrayna'nın eklendiğini, Türkiye'nin nasıl krizler merkezinde olduğunun, bu olayla bir defa daha ortaya çıktığını kaydetti.

Kafkaslar'da hala huzur ve istikrar olmadığını, Karabağ'ın işgal altında bulunduğunu ifade eden Çiçek, "Güney Kafkasya'da başkaca sorunlar var. Güney'de Irak'ı artık kimsenin hatırladığı yok, her gün 50 kişi ölüyor. Seçimlere gidiliyor ama herkes Irak'ı gözardı etti. Şu ana kadar ölenlerin sayısı 1 milyondan fazla. Yetim, dul kalan vesaire, kimse bunu da artık hatırlamıyor. Üzerinde yeteri kadar durulmuyor" diye konuştu.

Suriye'nin, Irak'ın önüne geçtiğini ama Suriye sorununun ne zaman çözüleceği konusunda da samimi bir çaba olmadığını belirten Çiçek, şöyle konuştu:

"Belli aralıklarla sonuçsuz toplantılar yapılıyor ama insanlar 'kimyasal silahlar hariç birbirinizi nasıl öldürürseniz öldürün' tarzındaki bir uluslararası tavsiyeye de uygun olarak 'Allahu ekber' deyip birbirlerinin gırtlağına sarılıyorlar. Orada da 150 binden fazla insan öldü, 4 milyondan fazla insan kendi topraklarının dışında mülteci olarak yaşıyor. Ancak ne zaman, nasıl bir çözüm derseniz, bunu şu günden kestirilebilecek ne zaman, ne de çözüm var." 

Bütün bu işlerle bölge uğraşırken, bütün bu sıkıntılarla bir an evvel barış ve çözüm olsun diye çaba gösterirken şimdi buna bir de Ukrayna krizinin eklendiğini dile getiren Çiçek, Ukrayna krizinin, bu krizlerin tümünden daha karmaşık yanı olduğunu ifade etti.

Öncelikle sorunun Ukrayna'nın bir iç meselesi, iktidar muhalefet ihtilafı gibi gözüktüğünü ama kısa bir süre sonra uluslararası güçlerin meydan savaşına dönüştüğünü vurgulayan Çiçek, "Bir nüfuz savaşı yaşanıyor. Bir iç mesele, bir uluslararası boyuta yükselmiş oldu" dedi.

 

-"Canımızdan, çiğerimizden bir parça..."

 

Türkiye'nin, Ukrayna'daki meseleyle en az iki nedenle çok yakinen ilgilendiğini, bunlardan birinin Kırım olduğunu söyleyen Cemil Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kırım'da yaşayan soydaşlarımız, Tatar kardeşlerimiz var. Onlar bizim kültürümüzün, tarihimizin o coğrafyada mirasçılarıdır. Kan, dil, kültür, din bağımız var. Dolayısıyla bizim canımızdan, ciğerimizden bir parçadır. Dolayısıyla onların haklarının, hukuklarının her halükarda korunması lazım. Türkiye olaya bu açıdan bakıyor ve gerekli hassasiyeti her kademe göstermeye gayret ediyor. Nitekim olayın hemen akabinde Rusya Federasyonu Meclis Başkanı Türkiye'ye gelmişti. Görüştüğümüz konuların başında bu konu geliyor. Kırım'daki soydaşlarımızın haklarının, hukukunun korunmasını en açık şekilde bu görüşmelerde de vurgulamaya çalıştık. Kaldı ki Kırım'ın bir başka özelliği daha var: O insanlar çok acı çekti. Stalin döneminde yerlerinden, yurtlarından edildi. Milyonlarca Tatar kardeşimiz Rusya'nın en uzak bölgelerine sürgüne götürüldü. Büyük yokluklar, sıkıntılar, acılar çektiler. Bir çoğunun mezarı bile belli değil. Memleketlerine dönemediler. Orada doğup, büyüyüp, ölen insanlar oldu. Bu ne büyük acıdır, ıstıraptır. Son yüzyılın yaşanmış en büyük ıstıraplarından, acılarından birisi Kırımlı kardeşlerimizin çektiği acılardır. Bir defa daha bu acıların yaşanmaması lazım. Bunu hem arzu ediyor hem de bunu için gayret gösteriyoruz? Kaldı ki bir kısmı Kırım'a dönmüş olmakla beraber büyük yokluk ve sıkıntı içindeler. Hayata tutunmak için çok zor şartlar altında bir gayretin içerisindeler. Tabi biz Türkiye olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onun için Ukrayna'daki meseleye evvela bu açıdan bakıyoruz. Bunun iyi bilinmesi lazım. 

İkinci olarak, Ukrayna bizim için çok önemli ülke. Bölgenin en önemli ülkelerinden bir tanesi. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı, egemenliğinden asla vazgeçilemez, vazgeçilmemesi de gerekiyor. Çünkü Ukrayna'daki her olumsuz gelişme, bölgede dondurulmuş olan bir çok sorunu da tetikleyecektir. Daha büyük uluslararası sorunlara çanak tutacaktır. Onun için Ukrayna'da bir defa toprak bütünlüğü mutlak suretle korunmalı, egemenliği, bağımsızlığı korunmalıdır. Ne çözüm bulunacaksa bu çerçevede bulunmalıdır. Halkın birliği önemlidir ve Ukrayna halkı olarak kabul ettiğimiz, Ukrayna devletinin vatandaşları, kimler varsa, Ukraynalı, Rus, Tatar, başkaca kim varsa herkesin hukuku mutlak suretle korunmalıdır. Çünkü bunlar Ukrayna'nın bölünmez parçasıdır. Hem Kırım'daki soydaşlarımız, hem de orada yaşayan başkaca nüfus olarak azınlıkta olanlar Ukrayna'nın bir parçasıdır. Bunların hepsinin hukukunu koruyacak ve uluslararası  hukuk çerçevesinde teminat altına alınmış olan hakları ve menfaatleri de gözetilerek barışçıl yollardan bir çözüm bulunması gerekir.

Barışçıl yollardan bir çözüm bulunacaksa diyaloğa ihtiyaç var. Silah kullanılması, bu yönde emrivakilerin ortaya konulması sorunu çözmez tam tersi daha da karmaşık hale getirir. Onun için Türkiye olarak bizim temennimiz, sorunu buradan daha öteye taşıyacak davranışlardan, tutumlardan, emrivakilerden herkesin kaçınmasıdır. Sağduyuyla, soğukkanlılıkla, uluslararası hukuk çerçevesinde teminat altına alınmış olan Ukrayna'nın hakları ve menfaatleri gözetilerek demokratik ilkeler çerçevesinde barışçıl bir çözüm bulunmalı. Ümit ederiz böyle bir gelişme olur ve Türkiye'de böyle bir çabanın içerisindedir.

Tabi her birimizin gönlünden farklı başka şeyler geçiyor olabilir, biz toplum olarak olaylara biraz heyecanla bakarız, bu da bizim başka özelliğimiz ama politika dediğimiz şey mümkün olan doğruları yapmaktır. El birliği ile mümkün olan doğruların yapılabilmesi için dayanışma içinde, birbirimizi iyi anlayarak, oradaki kardeşlerimizin de hukukunun korunması noktasında çok yönlü bir çabanın içindeyiz. Zaten bu çabalar bu yönde devam eder, bunun da bilinmesi lazım."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com