TBMM Başkanı Çiçek çaresiz

TBMM Başkanı Çiçek çaresiz
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Başbakan’a ‘Başkanlık sistemini çek’ diyemem.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa konusunda dün üç muhalefet partisinin liderleriyle görüştü. Bugün ise Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. 
 
Çiçek ile görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmaylarının daha sonra kendi aralarında yaptıkları değerlendirmeden sızan bilgiler şöyle:
 
“Çiçek’in görüşmede sürecin olumsuz taraflarına vurgu yapması dikkat çekici. Anlaşılan o ki, artık Anayasa masası kalkacak. Yarın (bugün) yapılacak görüşmeden sonra bu iş netleşecektir” 
 
Başkanlık kilitledi 
 
Görüşmede Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti Çiçek’e şu bilgileri vermiş: 
 
“Bugüne kadar toplam 48 maddede uzlaştık. 25 maddede ise bir sonraki turda uzlaşabiliriz. Ancak 40’a yakın madde tamamen AKP’nin sonradan getirdiği Başkanlık sistemi önerisi nedeniyle görüşülemiyor.”
 
Şikâyetinizi götüremem 
 
CHP heyeti AKP’nin ‘başkanlık’ önerisini şikâyet ederek, “Öneriyi çeksinler, komisyon çalışması devam etsin” şeklinde bir çalışma teklifi getirmiş. Ancak Çiçek bu öneriye şu yanıtı vermiş:
“Bu sizin kırmızı çizginiz. Herkesin şöyle ya da böyle kırmızı çizgileri var. Ben her partinin kırmızı çizgilerini birbirine anlatamam. Sizin önerinizi de Başbakan’a ben götüremem. Tarafsızlığımı korumak zorundayım. Bu tür önerileri komisyonda partilerin birbirine yapması lazım.”
 
CHP’liler bu sözlere “Ama bu başkanlık önerisi öyle sıradan bir öneri değil. 40’a yakın maddeyi bağlayan, rejimin özüne ilişkin bir öneri” karşılığını verseler de bir sonuç alamamışlar.
 
Kısmi değişiklik gelebilir 
 
Çiçek ile görüşme sonrasında Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarına değerlendirmesi şöyle olmuş: 
“Biz devam etmek istiyoruz ama galiba karşı tarafta artık yeni anayasa umudu yok. AKP şimdi ‘Mutabık kaldığımız maddeleri çıkaralım öyleyse’ önerisiyle gelebilir. Bugüne kadar mutabık kaldığımız 48 maddeyi çıkarmak için kolları sıvayabilirler. Ancak orada da üzerinde uzlaşma sağlanan maddeler arasında bir bütünlük olmadığını da en iyi yine Çiçek biliyor.” 
 
Konutta randevuya tepki
 
Çiçek, CHP liderinin yanı sıra, diğer muhalefet partilerinin liderleri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile partilerin Meclis’teki grup başkanlığı odalarında görüşürken Başbakan Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık Konutu’nda bir araya gelecek. CHP lideri Kılıçdaroğlu dünkü görüşmemizde buna tepkisini şöyle ifade etti:
 
“Başbakan’ın partilerarası bir konuda Meclis Başkanı’na Başbakanlık Konutu’nda randevu vermesi devlet teamüllerine aykırıdır. Meclis Başkanı’nın dört partinin birlikte yürüttüğü anayasa sürecine ilişkin bir görüşme Başbakanlık’ta yapılamaz. Onun yapılacağı yer ya Meclistir, ya da AKP Genel Merkezidir. Başbakan bu tavrıyla ‘ben çağırırım o da gelir’ mesajı veriyor. Anayasa sürecini de nasıl gördüğünü herkese göstermiş oluyor. Demokratik teamüllerimize hiçbir şekilde uygun olmayan bir davranıştır.”(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com