TBMM Başkanı Çiçek, İran'da

TBMM Başkanı Çiçek, İranda
Cemil Çiçek İSİPAB Konferansı'nda milletvekillerine hitap etti: (2)

TAHRAN (AA) – TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin, 2015-2016 dönemi için bir kez daha BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği'ne aday olduğunu belirterek, Ekim ayındaki seçimlerde İSİPAB üyesi ülkelerin desteğine güvendiklerini kaydetti.

Cemil Çiçek, İSİPAB 9. Konferansı’nda yaptığı konuşmada, İslam aleminin başlıca gündem maddelerinden birini oluşturan Filistin-İsrail ihtilafının adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüme kavuşmasının herkesin ortak beklentisi olduğunu vurguladı.

İSİPAB  bünyesinde  kurulan Filistin İşleri Daimi Komitesi’nin, Filistinli kardeşlerin haklı davasına atfedilen önemin bir kanıtını oluşturduğunu belirten Çiçek, “Filistin-İsrail arasındaki barış, tüm bölge genelinde istikrar ve barış ortamının tesisine katkıda bulunacaktır. Ülkemiz, bu anlayışla ihtilafın çözümüne özel önem atfetmekte ve bu yöndeki çabalara güçlü destek vermektedir. 1967 öncesi sınırlarda, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin İsrail’le birlikte barış ve güvenlik içinde yaşayacağı iki devletli çözümün bir an önce hayata geçirilmesi en büyük temennimizdir. Barış sürecinin başarıyla ilerletilebilmesi için tarafların gerekli siyasi iradeyi göstermeleri gerekmektedir” dedi.

Çiçek, Türkiye’nin Filistin’e siyasi alanda verdiği desteğin yanı sıra, ekonomik alanda da yardımcı olduğunu, geçen yıl çeşitli projeler aracılığıyla 30 milyon dolar tutarında teknik kalkınma yardımı yapıldığını, Filistin’e proje yardımlarının miktarının 200 milyon doları aştığını bildirdi. Sorunun temelinde Filistin’e ekonomik yardımların artırılmasından ziyade adil, kapsamlı ve uygulanabilir bir siyasi barışın tesis edilmesi ihtiyacı yattığını ifade eden Çiçek, Filistin’in kendi ayakları üzerinde durmasının, kalıcı barışın sağlanması ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla mümkün olabileceğini vurguladı.

Yukarı Karabağ ihtilafının, Güney Kafkasya’da istikrar ve kapsamlı normalleşme önündeki başlıca engel olmaya devam ettiğini dile getiren Çiçek, “Azerbaycan topraklarının beşte biri 1992'ten bu yana Ermenistan işgali altındadır. Bir milyondan fazla  Azeri ve Müslüman kardeşimiz Yukarı Karabağ ve etrafındaki bölgelerden baskı ve zulümle göç ettirilmiştir. Yukarı Karabağ bölgesindeki Ermeni işgalinin en kısa zamanda son bulması, Azerbaycanlı mültecilerin huzur içinde evlerine geri dönebilmeleri için Ermenistan'a uluslararası baskının artırılması gerekmektedir. Yukarı Karabağ sorununu  tüm boyutlarıyla ele alınmaya devam edilmesi büyük önem arzetmektedir. Türkiye, Azerbaycan’ın bu haklı davasını her platformda desteklemeye ve gündemde tutmaya devam edecektir” dedi.

 

-“ Myanmar’daki Müslümanlara yardım elimizi uzatmalıyız”

 

TBMM Başkanı Çiçek, İSİPAB’ın dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların haklarının korunması için gösterdiği duyarlılık ve dayanışmanın çok önemli olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Bugün kayda değer büyüklükteki bir Müslüman nüfus, İSİPAB üyesi olmayan ülkelerde dini azınlık veya göçmen olarak yaşamaktadır. Bu çerçevede, Yunanistan’daki Batı Trakya’da ve Onikiada’da yaşayan ve dini özgürlükleri, eğitim hakları, kendi vakıfları üzerindeki tasarruf imkanları bilinçli olarak kısıtlanan Müslüman Türk azınlığıyla dayanışma sergilemeye devam edilmesi önem taşımaktadır. Bu süreçte Müslüman toplulukların, başta ana dil eğitimi ve dini eğitim olmak üzere, mevcut ibadet yerlerinin onarılması veya yeni ibadet yerlerinin inşa edilmesi, eskiden kamulaştırılan vakıf mallarının bu topluluklara iadesi gibi alanlarda karşılaştıkları sorunların çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Üye ülkelerin bu toplulukların sorunlarına duyarlı olmalarını bekliyoruz.

Benzer biçimde, Myanmar’daki Rohingya Müslümanları ve diğer ülkelerdeki Müslüman toplulukların sorunlarına ilgi göstermeli ve yardım elimizi uzatmalıyız. Kosova'nın tanınması, kalkınması önem arz etmektedir. Bu yöndeki çabalarımızı sürdürmeliyiz. Avrupa’nın barış ve istikrarı açısından önem taşıyan Balkan Yarımadası'nda yer alan tüm ülkelerde önemli sayıda Müslüman toplulukları yaşamaktadır. Bu ülkelerin Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme yolunda attıkları adımları desteklemeliyiz. Bugün İslam dünyasının sorunları sadece üye ülkelerle sınırlı değildir. Yıllar önce, ekmeğini kazanmak amacıyla Batı ülkelerine bu ülkelerin daveti üzerine göçmen işçi olarak gidenler, ayrımcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığının her çeşidiyle mücadelelerinde bizlerin desteğine ihtiyaç duymaktadır.”

Çiçek, yüzyıllardır yaşadıkları memleketlerde şimdi ikinci sınıf vatandaş konumuna itilen Müslüman azınlıkların, insanlık onurunun gerektirdiği asgari koşullara kavuşmaya gayret ettiğini, yardım ve destek beklediğini söyledi.

 

-İslam'ın terörizmle özdeşleştirilmesine tepki

 

“Temel mesajı barış olan İslam'ın terörizmle özdeşleştirilmesine, yabancı düşmanlığına, İslamofobiye karşı mücadele, önceliklerimiz arasında yer almalıdır” diyen Çiçek, bu çerçevede, İslam alemi ve Batı dünyası arasında giderek artan hoşgörüsüzlük ve kutuplaşma eğiliminin önlenmesi amacıyla Türkiye ve İspanya’nın girişimiyle başlatılan Medeniyetler İttifakı'nın geniş bir ilgiye mazhar olduğunu, üye sayısının 130’u aştığını bildirdi. Çiçek, İSİPAB’ın da bu konuda önemli katkı sunabileceğini vurguladı.

  Cemil Çiçek, İslam dünyasında fakirlikle mücadele ve kalkınmanın, önemli bir gündem maddesi olarak yerini koruduğunu belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin önemli bir bölümünün ciddi ekonomik ve sosyal kalkınma ihtiyacı içinde olduğuna işaret eden Çiçek, “Temiz bir çevrede insanca yaşama, sağlıklı gıda, su ve temiz havaya erişim, eğitim ve iş beklentileri öne çıkmaktadır. İSİPAB olarak bu tür insani ve sosyal konulara daha fazla ilgi göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Bu ihtiyaçların had safhada bulunduğu Afrikalı üye ülkelerin kalkınma gayretlerini desteklemek insani ve kardeşlik borcumuzdur. Bu çerçevede, müteakip İSİPAB Konferansı’nın Afrika grubundan bir üye ülkede düzenlenmesi, dayanışmamızın güzel bir tezahürü olacaktır. Eğer bu mümkün olmayacaksa, siz değerli dostlarımızı, başkanlarını ve milletvekillerini Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyarız ” diye konuştu.

Çiçek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye, 2009-2010 yıllarında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde İslam dünyasını başarıyla temsil etmiştir. Bu kere, 2015-2016 dönemi için bir kez daha Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği'ne aday olmuştur. Bu yıl Ekim ayında düzenlenecek seçimlerde İSİPAB üyesi ülkelerin desteğine güveniyoruz.

Konuşmamın sonunda bir temennimi dile getirmek istiyorum. Kuşkusuz her uluslararası örgütün başarısı üye ülkelerin kararlı desteğine ve Sekreterya’nın etkin çalışmasına bağlıdır. Bu çerçevede evsahibi ülkenin İSİPAB Sekretaryası ve personeline uygun çalışma ortamının sağlanmasında azami hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Sözlerime son verirken, İslam aleminin, geleceğe yönelik umutların yeşerdiği, adaletin hüküm sürdüğü bir coğrafya haline gelmesi temennisiyle, hepinizi en kalbi dileklerimle selamlıyorum.”

Konferansa, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber de ‘Kıbrıs Türk Devleti Meclis Başkanı” sıfatıyla, 15 ülke ile birlikte gözlemci statüsünde katılıyor.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com