TBMM Başkanı Çiçek Moldova'da

TBMM Başkanı Çiçek Moldovada
Çiçek, Moldova Meclis Başkanı Korman ile görüştü

KİŞİNEV (AA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Moldova'daki Gökoğuz Türkleri'nin özerklik statüsünü aşındırmadan sorunlarının ortadan kaldırılması yönündeki çalışma grubu raporunun hayata geçirilmesini arzu ettiklerini söyledi.

Moldova'ya resmi ziyaret gerçekleştiren Çiçek, Meclis Başkanı Igor Korman ile bir araya geldi. Çiçek ve Korman, Moldova Parlamentosu rezidansında baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler ve basın açıklaması yaptılar. 

Çiçek, TBMM'den Moldova'ya ilk ziyaretin gerçekleştiğini belirterek, kendisine gösterilen misafirperverliğe teşekkür etti. 

Moldova'nın Türkiye'nin dostu olduğunu ve komşu olarak mütalaa edildiğini dile getiren Çiçek, ilişkileri her alanda geliştirmek istediklerini söyledi. Çiçek, vize muafiyeti ve Serbest Ticaret Anlaşması'nın ilişkilerin geliştirilmesi açısından önemli adımlar olacağını kaydetti.

Moldova'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve siyasi birliğini desteklediklerinin altını çizen Çiçek, "Gökoğuz yerini ve Gökoğuzlar'ı işbirliği için önemli faktör olarak görüyoruz. Gökoğuzların özerklik statüsünü aşındırmadan, Moldova'nın şerefli parçası olma noktasında sorunların ortadan kaldırılması yönündeki çalışma grubunun raporlarının hayata geçirilmesini arzu ediyoruz" dedi. 

Korman, haziran ayında Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkilerin 20. yılının kutlanacağını ifade ederek, ziyaretin iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi adına önemli olduğunu söyledi. 

Moldova vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahate başladığını anlatan Korman, Türkiye ile Moldova arasındaki vize muafiyetinin de 1 Haziran'da yürürlüğe gireceğini belirtti. 

Türk iş adamlarının Moldova'da önemli yatırımlarının olduğunu dile getiren Korman, ticaret hacminin de giderek arttığını kaydetti. 

Gökoğuz Özerk Bölgesi'nin Türkiye-Moldova ilişkilerinde önemli bir köprü olduğunu dile getiren Korman, "Gökoğuz Özerk Bölgesi'ndeki insanların yaşamlarını daha huzurlu sürdürmesi adına komisyon kuruldu ve bu komisyon çalışmalarına devam etmektedir. Daha sonra da gerekli adımların atılmasına gayret göstereceğiz" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com