TBMM Başkanı Çiçek Polonya'da

TBMM Başkanı Çiçek Polonyada
Çiçek, Krakow kentindeki Türk Şehitliği’ni ziyaret etti

KRAKOW (AA) - Polonya’da temaslarını sürdüren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Krakow kentinde bulunan Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.

Polonya Meclis Başkanı Ewa Kopacz’ın davetlisi olarak başkent Varşova’da temaslarda bulunan Çiçek, ziyareti kapsamında bugün Krakow kentinde geçti. Şehirdeki Türk  Şehitliği’ni ziyaret eden Çiçek, şehitliğe çelenk koydu.

TBMM Başkanı Çiçek, burada yaptığı açıklamada, bütün şehitleri rahmet ve saygıyla andığını söyledi. Çiçek, "Galiçya cephesinde birçok şehitliğimiz var. Devlet ve millet varlığımızın korunması, barışa katkı sağlamak için geçmişte olduğu gibi bugün de Türk askeri, Mehmetçik dünyanın bir çok yerinde görev yaptı, yapıyor. Onların bize bıraktığı miras var. Onları korumamız gerekiyor. Devlet onların bize bıraktığı mirastır, vatan onların bize bıraktığı mirastır. Onlara çok şey borçluyuz. Onu iyi hatırlamamız lazım. Acılarımızı yüreğimizde hissedip onun bize telkin ettiği değerler neyse onları iyi korumamız gerekiyor" diye konuştu.

Bu konuda bazı eksiklerin bulunduğunu ifade eden Çiçek, "Evvelki sene Balkan Savaşları’nın 100. yılıydı. Acılar çektik, sıkıntılar çektik. Yeteri kadar anlamadık, anlayamadık, anlatamadık"  ifadesini kullandı.

Bu yıl Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yılı olduğuna işaret eden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Umut ediyorum Balkan Savaşları ile ilgili yaptığımız ihmali, Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yıl dönümünde yaşamayız. Bunun gereğini yapmamız gerekiyor. Bugünkü nesle, insanlarımıza, sahip olduğumuz değerlerin onlar tarafından bize kazandırıldığının farkında olarak, bu yılı daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İşte bugün huzurlarında saygı ile eğildiğimiz ve rahmetle andığımız bu şehitlerimizle Birinci Cihan Harbi’nde vatandan epey uzaklarda gelip barış için ülkenin, milletin, devletin menfaatleri için hayatlarını ortaya koymuşlardır, vefat etmişlerdir. Allah onlara rahmet eylesin, Allah bizlere de daha yüksek bir şuur ve idrak kısmet etsin.’’

 

- 13 ayrı yerde Türk şehitliği ve abidesi var

 

Türk ve Polonya milli marşlarının okunduğu törende, askeri ataşe Albay Osman Erikli de konuşma yaptı.

Albay Erikli, Türk 15. Kolordusu'nun, 22 Temmuz 1916 tarihinden başlayarak bir aylık sürede Uzunköprü ve Alpullu’dan hareketle Galiçya Cephesi’ne intikal ederek, bölgede görev yapan Avusturya-Macaristan ve Alman birliklerinden görevi aldığını anlattı.

Birinci Dünya Savaşı'nda bu bölgenin de parçası olduğu Galiçya Cephesi’nde askerimizin kahramanca savaşarak bin 50'den fazla şehit verdiğini belirten Erikli, savaş sonrasında 13 ayrı yerde Türk şehitliği ve abidesinin yapıldığını kaydetti. Albay Erikli, Krakow’daki Türk Şehitliği’nde Üsteğmen Mehmet İsmail Hakkı dahil 52 şehidin yattığını kaydetti.

TBMM Başkanı Çiçek ve beraberindeki heyet, daha sonra Krakow eski şehir merkezinde tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etti, yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com