TBMM Başkanı Çiçek'ten Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun ziyareti

TBMM Başkanı Çiçekten Kılıçdaroğluna geçmiş olsun ziyareti
Çiçek : "Bir siyasi parti sayın genel başkanına, böylesine fiili bir durumun yaratılması üzücü bir durumdur"

TBMM (AA) - TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yumruklu saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Çiçek, Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makamında ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 Meclis grup toplantıları, ziyaretçi girişleri, ziyaretçilerin Meclis'te bulunma süreleri gibi konularda, bir çok kez yazılı, sözlü açıklama yaptıklarını anımsatan Çiçek, "Gruplara, muhtemel gelişmelerden duyduğumuz endişeyi de dile getiren, resmi yazılar da yazdık" dedi.

Çiçek, elden geldiği kadar tedbir almaya çalıştıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Burası halkın meclisi, 'ziyaretçiyim' diyerek geliyor. Bugün de grup toplantıları var. Grup toplantılarının olduğu gün çok daha fazla ziyaretçi izdihamı oluyor. Salı günleri, 12 bin 500'ün üzerinde ziyaretçinin geldiği günler oldu. 4 siyasi partinin grupları da arka arkaya ya da aynı saatlere denk geldiği için dar alanda, böylesine izdiham oluyor. Ne yaparsak yapalım, elbette kötü niyetliler varsa girmenin bir yolunu bulabiliyor. Ellerinde fiziki bir kısım objeler varsa, almaya çalışıyoruz. Gömleğin içinde pankartı saklayıp, pankart asmaya çalışanlar var. Ya da Meclis'e girmesi sakıncalı olduğu bize bildirildiği zaman, bunu engellemeye çalıştığımızda bazı milletvekillerimiz, 'biz onun kefiliyiz' diyerek içeri alabiliyorlar. Dolayısıyla birden çok sebepten dolayı zaman zaman şikayet ettiğimiz hususları, doğrulayabilecek gelişmelerin olma ihtimali olabileceğini hep ifade etmeye çalıştık."

 

-"Gerekli dersleri çıkarması lazım"

 

TBMM Başkanı Çiçek, bugünün, fevkalade üzücü olduğunu dile getirerek, "Bir siyasi parti sayın genel başkanına, böylesine fiili bir durumun yaratılması, aynı şekilde milletvekillerimiz için de geçerlidir, üzücü bir durumdur. Biraz daha bu işleri sıklaştırırız ama tüm milletvekillerimizin ve gruplarımızın da bundan gerekli dersleri çıkarması lazım" diye konuştu.

Meclis'teki bu toplantıların, grup toplantıları olmadığını her zaman söylediklerini kaydeden Çiçek, sözlerini, "Herkes grup iç yönetmeliklerine baksın, grup toplantılarında kimlerin olması gerektiği yazılı. Buna rağmen gruplar, kendileri yönetmeliklerine uymuyorsa, Meclis Başkanlığı olarak, fiziki güç kullanarak, fiili durum yaratak bizim bu işleri ortadan kaldırmamızda da zorluk var. Herkesten anlayış, dikkat bekliyoruz. Meclis güvenlik birimlerinin yaptığı bu çabalara destek bekliyoruz. Geçmiş olsun" diye sürdürdü.

Bir gazetecinin, "Milletvekillerine ziyaretçilerinizi sayıyla alın gibi bir sorumluluk verir misiniz?" sorusu üzerine Çiçek, bunların daha önce yazılıp, söylendiğini belirtti. Çiçek, herkesin yazılanlara, söylenenlere bakması halinde sorun kalmayacağını kaydetti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com