TBMM başkanına hatırlatma: Hükümetin değil, meclisin başkanısınız!

TBMM başkanına hatırlatma: Hükümetin değil, meclisin başkanısınız!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması için verdiği soru önergesini işleme koymayarak iade eden TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e bir mektup gönderdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Çiçek'e gönderdiği mektupta, “Yürütme organının uygulamalarını savunmak veya buna eleştirilere tahammül edememek TBMM Başkanlığının görevi değildir. Takdir edersiniz ki siz hükümetin, ya da iktidar partisinin başkanı değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin başkanısınız” dedi.
 
Soru önergesi işleme alınmayan Tezcan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e yazdığı mektupta, “Milletvekili siyasi bir kişiliktir. Milletvekilliği görevinin siyasal bir görev olduğu açıktır” diyerek tepki gösterdi.
Soru önergesinin yürütmeyi denetim yollarından biri olup, siyasal bir denetim yolu olduğunun altını çizen Tezcan, şöyle dedi:
“Siyasal bir denetimde kullanılacak ifadelerde siyasal değerlendirmelerin bulunmasından daha doğal bir şey olamaz.
Ancak uygulamanızdan, bu siyasal denetim yolunun Başkanlık Makamınızın siyasal denetimine tabi tutulmuş olduğunu üzüntüyle görmüş bulunuyorum.
 
Yürütme organının uygulamalarını savunmak veya buna eleştirilere tahammül edememek TBMM Başkanlığının görevi değildir. Takdir edersiniz ki siz hükümetin ya da iktidar partisinin başkanı değil, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin başkanısınız. Milletvekilinin soracağı sorunun içeriğini, siyasi çerçevesini belirleyecek ya da izin verecek makam değilsiniz.” (SBK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com