TBMM Başkanvekili Bahçekapılı:

TBMM Başkanvekili Bahçekapılı:
"Cumhurbaşkanlığı gibi bir mevkide önemli olan niteliktir diye düşünürüm, cinsiyetçi bir yaklaşım sergilemem"

TBMM (AA) - ESİN IŞIK - TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Cumhurbaşkanlığı'na bir kadın aday olmasına ilişkin,  "Cumhurbaşkanlığı gibi bir mevkide önemli olan niteliktir diye düşünürüm, cinsiyetçi  bir yaklaşım sergilemem" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçekapılı, AA muhabirine konuyla ilgili yaptığı açıklamada, herşeye eşit vatandaşlık üzerinden baktığını ifade ederek, "Tabi ki kadınlar dezavantajlı gruplardır. Onların mücadelesi için ne yapılması gerekirse yaparım, yapmalıyım, yapmaya da çalışıyorum. Ama cumhurbaşkanlığı gibi bir mevkide veya  başka herhangi bir mevkide önemli olan niteliktir diye düşünürüm, cinsiyetçi  bir yaklaşım sergilemem" dedi.

Bahçekapılı, her görevin kendine özgü, farklı zorluklar ve sorumluluklar taşıdığını belirterek, "Grup başkanvekili olmanın başka bir sorumluğu, zorluğu vardı. Şimdi Meclis Başkanvekili olmanın da elbette ki başka anlamda zorlukları var" diye konuştu.

Meclis'i idarenin kolay bir şey olmadığını ifade eden Bahçekapılı, şöyle devam etti:

"Çünkü oturduğunuz koltuğun ne olduğunun bilincinde olarak davranmak zorundasınız. Eşit, objektif, herkese saygılı davranmak zorundasınız. Ama bunları yaparken de hem anayasa hükümlerine hem de İçtüzük kurallarına uymak gibi bir zorunluluğunuz var. İkisini aynı potada eriterek görevimi yerine getirmeye çalışıyorum. Ben elimden geldiği kadar o eşitliği kurgulamaya çalışıyorum. İstediğiniz kadar eşit davranın karşıdaki değerlendirme ideolojik bir bağlamda yapılıyorsa, sizin eşit davranmanız algılanmayabilir. Objektif değerlendirmek gerekiyor. Çünkü ben orada Meclis Başkanvekiliyim artık grup başkanvekili değilim ve bunun bilincindeyim. Belki bazı arkadaşları kırıyor olabilirim ama benim elimde bağlı olduğum bir İçtüzük var, ona uygun davranmak zorundayım. Yoksa başka türlü düzeni sağlayabilmemiz mümkün değil."

İçtüzüğü de eleştirdiğini kaydeden Bahçekapılı, "Çok eleştirilecek, değiştirilmesi gerekli yanları var. Ama maalesef şu an yazılı metin o olduğu için ona uygun davranmak zorundayız. Ben bütün milletvekili arkadaşlarımdan da bu anlayışla beni değerlendirmelerini isterim" şeklinde konuştu. 

 

- TBMM Onur Ödülü

 

Bahçekapılı, bu sene TBMM Onur Ödülü için 100'ün üzerinde başvuru olduğunu söyledi.

Daha önce "Üstün Hizmet Ödülü" adı altında da bir ödül verildiğini ancak bunun iptal edildiğini anımsatan Bahçekapılı, şu an sadece TBMM Onur Ödülü verildiğini kaydetti.

Bu seneki başvuruları incelediğini belirten Bahçekapılı, "Çoğu önerilen isim Üstün Hizmet Ödülü'nün kriterlerine uygun nitelik taşıyor. Oysa Onur Ödülü'nün kriterleri farklı. Dolayısıyla Onur Ödülü kriterlerine uyanların sayısında bir düşme olacak doğal olarak. Kurul olarak karar vereceğiz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com