TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu
HSYK yasa teklifinin görüşmelerine geçildi

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda, HSYK yasa teklifinin görüşmelerine geçildi.   

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un, muhalefetin itirazları üzerine verdiği ve 45 dakika süren arada, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile muhalefet partilerinin grup başkanvekilleri, Başkanlık Divanı arkasında bir araya geldi. Yakut, birleşimi açtıktan sonra muhalefete söz verdi. 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, verilen arada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın teklifte yapmayı düşündükleri değişiklikler konusunda gruplara bilgi verdiğini belirterek, "Bu, tamamen Bakanı dinleme mahiyetinde bir görüşmeydi. Maddelere yönelik müzakere yapılmadı. Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürdüğümüz bazı düzenlemeler konusunda Hükümet adım atıyor ama halen Anayasaya aykırılığı çok açık olan bazı düzenlemeler teklifte olduğu gibi korunuyor. Örneğin, teftiş kurulu başkanının, başkan yardımcılarının atanması, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte teftiş kurulu başkan ve yardımcılarının görevinin sona ermesi ve benzeri bazı düzenlemelerdeki anayasaya aykırılıklar devam ediyor. Sayın Bakan sadece bilgi verdi, müzakere yapmadık. Sayın Bakan'a verdikleri bilgiler için teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da Bozdağ'ın HSYK ile ilgili yasa teklifinde iyileştirici önergelerle düzenlemeler yapılacağına dair bilgi verdiğini belirterek kendisine teşekkür etti. Bal, "Ama özü itibarıyla teklifin Anayasaya aykırılığı konusundaki görüşümüz devam etmektedir" dedi. 

Konuşmaların ardında teklifin görüşmelerine geçildi. "Temel kanun" olarak iki bölüm halinde görüşülen teklifin 21 maddesi, daha önce kabul edilmişti. Teklifin  22. maddesi üzerinde verilen önerge üzerinde söz alan CHP istanbul Milletvekili Mahmut Tanal, iktidarın da "paralel yapı"nın da hedefinin laik Cumhuriyeti yok etmek olduğunu ileri sürdü. Kendisi hakkında Meclis'e gelen fezlekeyi Adalet Bakanı Bozdağ'a gösteren Tanal, "Yüreğiniz varsa, yargınıza, polisinize güveniyorsanız sizin fezlekenizi de getirin yargılanalım" diye konuştu. 

Tanal'ın süresi bitmesine rağmen konuşmasını sürdürmesi üzerine Başkanvekili Yakut, birleşime bir saat ara verdi.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com