TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu
Başbakan Yardımcısı İşler, Mısır'daki idam kararlarını kınayan ortak deklarasyon için çalışma başlatıldığını bildirdi

TBMM (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Mısır'daki idam kararlarını kınayan ortak deklarasyon için çalışma başlatıldığını belirterek, "Darbe dolayısıyla kapısına kilit vurulmuş parlamentonun sesinin gür çıkması, ortak sesle dünyaya seslenmesi, haksız idam kararlarını kınaması, parlamentomuz, demokrasimiz için onur kaynağı olacaktır" dedi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.

İşler, MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, Türk dünyasındaki son gelişmelere yönelik gündemdışı konuşmasına Hükümet adına yanıt verdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Meclis çatısı altında dün yapılan menfur saldırıyı kınadığını belirten İşler, bu tür saldırıların tekrarlanmamasını temenni etti.

 İşler, Ukrayna'da çeşitli sıkıntılar yaşandığını, devlet başkanın görevinden ayrıldığını, Rusya'nın müdahalesi olduğunu, referandum sonrasında Kırım'ın Rusya'ya katıldığını anımsattı.

Türkiye'nin, sorunun ortaya çıkmasından bugüne kadar  diplomasi alanında yapılması gereken herşeyi yaptığını kaydeden İşler, "Sorunu uluslararası boyutlara da taşıdık. Konjonktürün el verdiği ölçüde, bu sorunla, özellikle Kırım'daki Tatar kardeşlerimizin zarar görmemesi için gayret ediyoruz. Rusya ile de son derece iyi ilişkilerimiz var. Biz Kırım'daki Tatar kardeşlerimizin haklarını korumak, savunmak için her türlü gayreti, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da göstereceğiz" diye konuştu.

 

-"Tek güçlü ses"

 

İMısır'da 3 Temmuz 2013'de darbe olduğunu hatırlatan İşler, darbe olduğunda dünyada sesi çıkan tek ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi. İşler, güçlü bir şekilde darbeyi kınadıklarını, darbecilere karşı mücadele başlattıklarını, uluslararası toplumu darbeye karşı çıkmaya, sesini yükseltmeye çağırdıklarını anlattı.

Uluslararası toplumdan, başta AB ve ABD olmak üzere, güçlü ses çıkmadığını vurgulayan İşler, darbenin, dil ucuyla kınanarak geçiştirildiğini söyledi.

İşler, Afrika Birliği'nin bile Mısır'ın üyeliğini askıya aldığını, AB'nin bunun gerisinde kaldığını ifade etti. İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Bütün dünya o darbeye sessiz kalırken dünyada tek güçlü ses çıktı o da Türkiye'den çıktı, darbeyi şiddetle kınadık. Sayın Başbakanımız ve o zamanki bakanlarımız, milletvekillerimiz bu darbeyi şiddetle kınadı. Darbeyi kınarken de ilkesel davrandık. Yapmış olduğumuz konuşmalarda şunun altını çizdik: Biz Türkiye olarak darbelerden çok çekmiş bir milletiz. Darbelerin acısını görmüşüz, her bir darbenin ülkeyi on, yirmi yıl geriye götürdüğünü yaşayarak öğrendik. İlkesel olarak darbelere karşı çıktık. Kendimiz için istemediğimiz bir şeyi Mısırlı kardeşlerimiz için de istememiz söz konusu değil. Bundan dolayı o gün, o onurlu duruşu sergiledik. Bugüne kadar da tavrımızı devam ettirdik."

 

-"Bütün dünya idam kararlarına da sessiz kaldı"

 

İşler, o gün sessiz kalan medeni dünyadan destek, cesaret alan darbecilerin, geri adım atacakları yerde sürekli ileri adım attıklarını, meydanlarda binlerce kişiyi katlettiklerini kaydetti.

O zaman da kimsenin sesinin çıkmadığını dile getiren İşler, "Yine en gür ses bizden, Türkiye'den, AK Parti Hükümetinden ve Sayın Başbakanımızdan çıktı" dedi.

İşler, darbecilerin sadece öldürmekle yetinmediğini, tutuklamalara başladığını, darbeye maruz kalan Hürriyet ve Adalet Partisi, Müslüman Kardeşler teşkilatı mensuplarının, sorgusuz, sualsiz tutuklandığını anlattı.

Göstermelik mahkemelerle, yarım saat içinde otomatiğe bağlanmış olarak 529 idamın çıktığı yargılamayı bütün dünyanın seyrettiğini belirten İşler, şunları kaydetti:

 "Bütün dünya bu idam kararlarına da sessiz kaldı. Yine o zaman da idam kararını eleştiren yegane ses bizden, Türkiye'den çıktı. Dünyanın neresinde zulüm, haksızlık varsa her yere sesimizi çıkarıyoruz. Uygurlar, Mynmar, Kırım, Türk dünyasıyla da ilgileniyoruz. Mısır'da bütün dünyanın gözü önünde katliamlar yaşandı, bunlara yegane ses çıkaran biziz. O zaman bizi eleştirdiniz. Sayın Kılıçdaroğlu, meydanlarda Rabia işareti yaptığımız için bizi eleştirdi. Sayın Başbakanımızı, Mısır'da genç kız öldüğü için ağlıyor diye eleştirdiler. Zulüm neredeyse sesimizi yükselttik. Bundan sonra da yükseltmeye devam edeceğiz. Bu idamları onaylamıyoruz, mücadelemizi sürdüreceğiz." 

İşler, AK Parti Grup Başkanvekili, Türkiye-Mısır Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Mahir Ünal'ın, Mısır'daki idam kararlarını eleştiren, kınayan ortak deklarasyon için bir çalışma başlattığını bildirdi. İşler, bu konuda ortak deklarasyon yayınlanmasını temenni ederek, "Geçmişte darbelerden çok çekmiş, birkaç kez darbeye maruz kalmış, darbe dolayısıyla kapısına kilit vurulmuş parlamentonun sesinin gür çıkması, ortak sesle dünyaya seslenmesi, haksız idam kararlarını kınaması, parlamentomuz, Türkiye Cumhuriyeti, demokrasimiz için onur, şeref, gurur kaynağı olacaktır" diye konuştu.

 

-"Katilse Allah onun da canını alsın"

 

Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, "Mısır'da idam kararı verilen insanlar için kılınızı kıpırdatıyor musunuz? Mısır'da, Suriye'de ölenlerin kanında sizin de parmağınız var. Genel Başkanımız bunu söyledi. Sizin bunları anlamanız mümkün değil" dedi.

Atıcı'nın konuşması sırasında AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz laf attı. Konuşma sonrasında da Atıcı ile Korkmaz arasında tartışma devam etti. Yerinden kalkıp Atıcı'nın yanına gitmek isteyen Korkmaz'ı, AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ömer Faruk Öz durdurdu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de Atıcı'ya yanıt verdi.

"Suriye'de akan kandan sorumlusunuz" cümlesinin, normal bir insanın kullanamayacağı, ağır bir ifade olduğunu vurgulayan Canikli, "Katliamı yapan Esed yönetimi. Suriye'de akan kandan sorumlu olan, Esed'e destek verenlerdir. Kim destek veriyorsa oradaki katliamdan sorumludur" görüşünü dile getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da "Esad sizin dostunuzken biz tanımazdık. Esad eğer katilse Allah onun da canını alsın. İnsan öldüren kimseye destek olmayız" dedi.

 

-"Kanserin tedavi maliyeti yüksek"

 

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kanser Haftası nedeniyle yaptığı gündemdışı konuşmada, kanser nedeniyle ölüm oranın en yüksek olduğu illerin İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Tekirdağ olduğunu söyledi. Bu illerin ortak özelliğinin sanayinin yoğunluğu olduğunu ifade eden Kaplan, sanayileşme uğruna gerekli önlemler alınmadığında kanser riskinin arttığını vurguladı. 

Kanserin tedavi maliyetinin çok yüksek olmasının kanayan yara olduğunu dile getiren Kaplan, "Kanser hastaları yakınları bu ölümcül hastalıkla mücadele ederken diğer yandan tedavideki zorluklarla mücadele ediyorlar" diye konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Malatya'da 29-31 Mart tarihleri arasında yaklaşık 60 bin çiftçiyi ilgilendiren kayısı ağaçlarında, dondan kaynaklı felaket meydana geldiğini söyledi.

Öz, başta kayısı üreticileri olmak üzere tüm çiftçilerin mağduriyetini gidermek üzere gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com