TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu
CHP'li Çelebi: "Yasakların egemen olduğu 1 Mayıs sürecini, yeniden gerilim süreci olarak yaşıyoruz. Bunu, bu ülke hak etmiyor"

TBMM (AA) - CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, "yasakların egemen olduğu 1 Mayıs sürecini, yeniden gerilim süreci olarak yaşadıklarını" savunarak, "Bunu, bu ülke hak etmiyor" dedi.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu başkanlığında toplanan Genel Kurul'da üç milletvekili gündemdışı söz aldı.

Çelebi, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla gündemdışı konuşması için kürsüye  karanfille çıktı. 

1 Mayıs'ın İşçi Bayramı olarak, 125 yıldan bu yana bütün ülkelerde kutlandığını dile getiren Çelebi, "Keşke bugün özgürce kutlama hakkına sahip olsaydık. Kölelik koşullarında çalışma bu ülkede olmasaydı. Yasakların egemen olduğu, tanziminin iktidar tarafından şekillendiği 1 Mayıs sürecini, yeniden gerilim süreci olarak yaşıyoruz. Bunu, bu ülke hak etmiyor" diye konuştu.

 CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, gündemdışı konuşmasında İstanbul'un sorunlarını dile getirdi. 

Gösterilerin izne tabi olmadığını ifade eden Öğüt, AİHM'in, Taksim'in 1 Mayıs alanı olduğuna hükmettiğini belirtti. Öğüt, İstanbul'da 1 Mayıs alanının Taksim olduğunu ifade etti.

AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla gündemdışı konuşma yaptı. 

Bu meslek grubunun, gecesi gündüzü olmadığını dile getiren Kılıç, gelişmemiş ülkelerde saygınlığını oturtamadığını, hayvansal üretimin de bu ülkelerde medeni ülkelerin çok gerisinde kaldığını söyledi.

İstihdamda sıkıntı yaşayan bu meslek grubunda, AK Parti iktidarıyla, son 10 yılda 6 bin istihdam sağlandığını vurgulayan Kılıç, özlük haklarıyla ilgili sorunların sürdüğünü belirtti.  Kılıç, özlük haklarının iyileştirilmesi ve meslekteki sorunların giderilmesi için çalıştıklarını anlattı.

Kılıç, ayrıca bugünün Parlamento Muhabirleri Derneği'nin de kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsatarak,  kuruluş yıl dönümünü kutladı.

 

-"Ellerindeki ayna kırılmasın"

 

Yerinden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır ve CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Parlamento Muhabirleri Derneği'nin 50. yılını kutladı.

Hamzaçebi, Meclis'in yayınlarının kısıtlandığı, basın üzerinde sansürün olduğu, Hükümet tarafından haberleşme özgürlüğüne müdahale edildiği süreçte parlamento muhabirlerini ve Parlamento Muhabirleri Derneği'nin varlığını önemsediklerini belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, halkın haber alma hürriyetinin TBMM'deki temsilcileri olarak görev yapan parlamento muhabirlerinin, 94 yıllık parlamento geleneğinin ayrılmaz parçası olduğunu kaydett,.

Satır, siyaset ve halk arasında köprü görevi yapan parlamento muhabirlerinin ellerinde taşıdıkları aynanın hiç kırılmamasını temenni etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com