TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu
CHP'li Çelebi, 1 Mayıs ile ilgili gündemdışı konuşmasını boynuna taktığı poşu ile yaptı

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda, 4 eski bakanla ilgili soruşturma önergelerinin görüşülmesi öncesinde, gündemdeki konular tartışmaya yol açtı.  

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, gündemdışı konuşmasında, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nin kurulmasına İçişleri Bakanlığı tarafından onay verilmesini esefle kınadığını belirtti.

Türkkan, "Kürdistan neresi? Ben böyle bir yer bilmiyorum. Bugüne kadar birilerinin hayalinde yaşayan ve bundan sonra da hayalin ötesine geçemeyecek sözde bir bölgeyi, siz sadece tabelalarda yaşatırsınız. İçişleri Bakanı'na bir soru önergesi verdim, 'Kürdistan neresi?' diye sordum. Ama yanıt Bakan'dan önce BDP Grubu'ndan geldi. Arkadaşlar, AKP'nin uzantısısınız tamam, bununla da gurur duyuyorsunuz ona da tamam. Biz gönül işlerine karışmayız ama bunu bu kadar çok belli etmeyin ya da açık açık ilan edin aşkınızı" ifadelerini kullandı. 

Bağımsız Kürdistan Demokrat Partisi'nin torpilinin nereden kaynaklandığını soran Türkkan, "Yarın 'Diyarbakır başkentimiz' dediğinde ne yapacaksınız? 'Kendi para birimimizi basacağız, üzerine de bebek katilinin fotoğrafını koyacağız' dediklerinde bunu alkışlayacak mısınız? Şantiye basıyorlar, adam kaçırıyorlar. Hükümet, BDP'li milletvekillerinin gözlerine bakıyor ki 'bizim askerlerimizi kurtarın' diye. Bu kadar acizsiniz" diye konuştu. 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, sataşma gerekçesiyle söz alarak, başından beri "AKP'nin savaş hafızasını canlandıran uygulamalarının çözüm sürecine denk düşmediğini" ifade ettiklerini belirterek, "Bu uygulamalardan dolayı gençlik yapısının oradan kendi karar süreçleri içerisinde iki uzman çavuşu alıkoymasıyla ilgili bir durum yaşandı. Bizler o uzman çavuşların burnu kanamasın, çözüm sürecinde sıkıntı yaşanmasın, 30 yıldır akan kanın yeniden akmaması için kendi irademizle inisiyatif aldık, devlet yetkilileriyle, oradaki gençlerle temaslar yürütüp ailelerine kavuşmasını sağladık. Bu utanılacak, sıkılacak, açıklaması yapılamayacak durum değil. Keşke 30 yıllık süreç devam ederken bunlar yapılmış olsaydı" dedi. 

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın da söz istemesi üzerine birleşimi yöneten Başkanvekili Meral Akşener,  "Olmaz. Yapmayın. Zaten çok zor bir günü götüreceğiz. Daha başında dakika bir gol bir moduna geçmeyelim" karşılığını verdi. 

HDPli milletvekillerinin söz isteğinde ısrar etmesi üzerine Akşener, birleşime ara verdi. 

 

-CHP'li Çelebi, poşuyla konuştu

 

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, 1 Mayıs olayları ile ilgili gündemdışı konuşmasına boynunda poşu ile çıktı. Çelebi,  "Polisin daha önce Cihan Kırmızıgül üzerinde uyguladığı ve o nedenle yargılattığı durumun bir başkası, 1 Mayıs'ta gençler teşhir etme amacıyla zorla poşu takmaya çalışan polisin ve iktidarın uygulamalarını protesto etmek için bu poşuyu taktım"  dedi. 

Çelebi, 1 Mayıs'ın yasaklandığı iki yerin Kamboçya ve Taksim Meydanı olduğunu ifade ederek, "Çanakkale'de Anzaklar anıldığında, bundan sonra onları Avustralya'ya mı göndereceksiniz? Onlar da şehitleri için Çanakkale'ye geliyorlar. İşçiler de en temel hakkını kullanıyor. Başbakan ve iktidar, yasa ve AİHM kararını tanımıyor. Faşist yaklaşımla, bu bayramı bize zehir ettiniz. İktidar, bu bayramı  işçilere müdahale günü olarak bu noktaya taşımıştır" görüşünü savundu.

 

-"Yetkim yok, 'açın' demeye"

 

Genel Kurul'da, gündemdışı konuşmaların tamamlanmasının ardından Genel Kurul çalışmalarının canlı yayınlanması tartışması yaşandı. 

Muhalefet grup başkanvekillerinin konuyla ilgili eleştirilerini tekrarlaması üzerine Akşener,  "Arkadaşlara talimat verdim; buradan kaynaklanan bir sıkıntı olmadığını, yüklemeden dolayı cep telefonlarıyla ilgili sıkıntı olduğunu söylediler. Elektonik mühendisi değilim, sıkı takip ediyorum. Cep telefonlarındaki durumu rahatlatmak için Telekom ile görüştüklerini söylediler. Yetkim yok, TRT'ye açın demeye..." dedi. 

Genel Kurul'da daha sonra grup önerilerinin görüşmelerine geçildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com