TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

TBMM (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun iddialarına ilişkin, "Eğer Sayın Başbakanımızın damadının nitelikli dolandırıcılık suçuyla ilgili evrakınız var da bunu ibraz etmezseniz, siz namertsiniz. Böyle bir evrak var ve ortaya koymuyorsanız siz müfterisiniz. Nitelikli dolandırıcılık suçuyla ilgili onun aleyhine açılan dava varsa bana getirin" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Vişegrad'daki Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü'nün Yapısal Unsurlarının Durumunun Tespit Edilmesi Restarasyon Projesinin Hazırlanması ve Projenin Uygulanması Konusundaki İşbirliği Protokolünü Onaylayan Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel söz aldı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'ya yönelik sözlerine yanıt veren Özel, Erdoğdu'nun partisi içinde itibar kaybettiği iddiasını reddetti. Özel, Erdoğdu'yu partisinin göz bebeği olarak nitelendirdi.  

Daha sonra söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM'nin seviyesinin korunması, milletvekillerinin saygınlığının korunması ve yükseltilmesinin görevleri olduğunu söyledi.

Aykut Erdoğdu'nun babasının işçi olduğunun söylediğine işaret eden Yıldız, "O şereflice işini yapmış ve onun karşılığında helal parasını kazanmış, aynen benim babamın memur maaşıyla beni yetiştirdiği gibi. Bir kişinin babasının işçi, memur olması, kendisini iftira atmada haklı hale getirmez" diye konuştu.

Yıldız, CHP'nin kendisiyle ilgili verdiği gensoru önergesine işaret ederek, bakanlığın ihaleye, yasaklı birini almadığını bildirdi. CHP, MHP'den bu konuyu anlayan kişilerin seçilmesini isteyen Yıldız, "Bunu siz seçin, iki kişinin hakemliğini kabul ediyorum. HDP'den de varsa, onların hakimliğine evet diyorum" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun, daha önceki oturumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın damadına ilişkin gündeme getirdiği iddiaları ise Yıldız, "Eğer Sayın Başbakanımızın damadının nitelikli dolandırıcılık suçuyla ilgili evrakınız var da bunu ibraz etmezseniz, siz namertsiniz. Böyle bir evrak var ve ortaya koymuyorsanız siz müfterisiniz. Nitelikli dolandırıcılık suçuyla ilgili onun aleyhine açılan dava varsa bana getirin" diye yanıtladı.

Yıldız, 2013 yılında enerji sektöründe 14,1 milyar liralık yatırım yapıldığını bildirdi. Türkiye'nin büyük ölçekli bir ülke olduğunu belirten Yıldız, "5 bine yakın ihaleyi bir yılda yapıp da dürüst çalışan arkadaşlarımı burada savunmaz, korumazsam onların haklarını gasp etmiş olurum. Biz hangi arkadaş yolsuzluk yaptıysa onun üzerine gitmemiz lazım. İster Enerji Bakanlığı'nda olsun ister bu Genel Kurul'da olsun. Ama nasıl bunu yapmamız doğruysa dürüst olan arkadaşları da savunmak bize düşer" şeklinde konuştu. 

Daha sonra söz alan Aykut Erdoğdu da kendisinin söylemediği şeylerin söylenmiş gibi gösterilerek, gerçeklerin gizlendiğini savundu. Kendisinin iddialarında "damadının yönettiği şirket" ifadesini kullandığını vurgulayan Erdoğdu, konuyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını da önerdi. 

Erdoğdu'nun konuşmasının ardından Meclis Başkanvekili Meral Akşener, birleşime 15 dakika ara verdi. Ara sırasında Bakan Yıldız, CHP sıralarına gelerek "Ben Engin Bey'in hakemliğine güveniyorum" dedi ve Erdoğdu'nun yasaklı şirketlerin ihaleye girdiği iddialarıyla ilgili karşı görüşlerini CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'a anlattı. Bu sırada AK Parti ve CHP milletvekileri de Yıldız ve Altay'ın yanına gelerek konuşmaları dinlediler.    

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com