TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu
Sayıştay'da boş bulunan 5 üyelik için yapılacak seçimler, muhalefetin itirazı nedeniyle 15 Mayıs Perşembe gününe ertelendi

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda Sayıştay'da boş bulunan 5 üyelik için yapılacak seçimler, muhalefetin itirazı nedeniyle 15 Mayıs Perşembe gününe ertelendi.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın Genel Kurul'da sözlü soruları yanıtlamasının ardından Sayıştay üyelikleri seçimine geçileceğini duyurdu.

Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, seçimlere geçilemeyeceği itirazında bulundu.

  Hamzaçebi, 9 Mayıs'ta Sayıştay üye seçimine ilişkin raporun sıra sayısı basılarak siyasi parti gruplarına dağıtıldığını ancak CHP'nin, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki ön komisyonda yapılan seçimlerle ilgili karşı oy yazısının burada yer almadığını belirtti. Hamzaçebi, itirazları üzerine karşı oy yazısının, cuma günü dağıtılan sıra sayısına ek olarak basılıp, bugün Genel Kurul'un açıldığı saatlerde milletvekillerine dağıtıldığını kaydetti.

Hamzaçebi, cuma günü dağıtılan sıra sayısının  bu nedenle eksik olduğunu, raporun İçtüzüğe uygun olmadığını söyledi. Hamzaçebi, karşı oy yazısı bugün dağıtıldığı için İçtüzüğe uygun raporun ancak bugün oluştuğunu belirterek, "İçtüzüğe göre, Genel Kurul'a sevk edilen işler 2 tam gün bekledikten sonra ancak görüşülebilir. Ek sıra sayısı bugün dağıtıldığına göre, 48 saat geçmeden bu seçimin gerçekleştirilmesi içtüzüğe göre mümkün değil. Dolayısıyla, bu seçim maddesine geçemeyiz" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise İçtüzüğe uygun şekilde  585 nolu komisyon raporunun dağıtıldığını, ekin 585 sıra sayısına atfen bir mütemmim cüz olarak yayınlandığını kaydetti. Ünal, "İçtüzükte ifade edildiği şekilde, bu herhangi bir metin değil, 585'in mütemmim cüzüdür, tamamlayıcısıdır. O yüzden bunun için ayrıca 48 sekiz saat gerekmemektedir" görüşünü dile getirdi.

 BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, gündemde yazılmasına rağmen sözlü soru önergelerinin neden seçim maddesinden önce ele alındığını sordu.

 

-Ara verdi, aradan sonra seçim ertelendi

 

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut da sözlü soruların bugüne kadar seçimlerden önce görüşüldüğünü ifade etti.

Yakut, Sayıştay üyeleri ön seçim komisyonu tarafından hazırlanan raporun 9 Mayıs'ta Başkanlığa sunulduğunu, aynı gün sıra sayısıyla, gelen kağıtlara alındığını bildirdi. Yakut, bu raporun 48 saatlik süre dikkate alınarak, Başkanlıkça gündemin seçim kısmına alındığını belirtti.

Yakut, bugün bastırılıp dağıtılan 585-1 ek sıra sayısında ise Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sayıştay üyelerinin ön Seçim Komisyonu'nun oluşturulması aşamasına ilişkin karar ve karara dair muhalefet şerhlerinin yer aldığını ifade ederek, "Bugün yapılacak seçime ilişkin esas rapor olan Sayıştay üyeleri ön seçim komisyonu raporu 585 sıra sayısıyla dağıtılmış ve dağıtımın üzerinden 48 saat geçmiştir. Bugün dağıtılan ek sıra sayısı ilave mahiyette bilgiler içeriyor. Üyeliklere seçim yapmamıza engel durum yok" dedi.

Yakut, daha sonra birleşime ara verdi. Yaklaşık yarım saat süren aranın ardından Genel Kurul'a, Danışma Kurulu önerisi getirildi.

Danışma Kurulu önerisinin kabul edilmesiyle Sayıştay üyelikleri için seçimlerin, 15 Mayıs Perşembe gününe ertelendi.

Yakut, daha sonra birleşimi yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com