TBMM Genel Kurulu -CHP'li Ağbaba, tutuklu olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın mektubunu okudu (Fotoğraflı)

TBMM Genel Kurulu   -CHP'li Ağbaba, tutuklu olan CHP İzmir Milletvekili   Mustafa Balbay'ın mektubunu okudu     (Fotoğraflı)
TBMM Genel Kurulu -CHP'li Ağbaba, tutuklu olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın mektubunu okudu (Fotoğraflı)

TBMM (A.A) - CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, tutuklu olan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın mektubunu, TBMM Genel Kurul kürsüsünden okudu.
     TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı. Akşener, gündeme geçmeden önce 3 milletvekiline söz verdi.
     Ağbaba, tutuklu milletvekilleri konusunda yaptığı gündemdışı konuşmada, geçen hafta Balbay'ı ziyaret ettiğini belirterek, ''Dünya Parlamento tarihinde ilk kez halkın oylarıyla seçilmiş bir milletvekilinin mensubu olduğu Meclis'e parmaklıklar arasından sesleneceğini'' söyledi. Ağbaba'nın okuduğu mektupta Balbay, TBMM'nin 8 koltuğunun 1 yıldan beri boş olduğunu hatırlatarak, ''Parlamento'nun eksikliklerini gidermek sizin sorumluluğunuz değil de kimindir- Sizden kişisel talepte bulunmuyorum. Sadece elinizi oylama düğmesine basıp bu sorunun yanıtını vermenizi bekliyorum. Oylamadan çıkacak sonuç kabulümdür'' dedi.
     Balbay, Meclis'in kendisine iş edindiği konulardan birinin yakın geçmişteki karanlık noktaları araştırmak olduğuna işaret ederek, ''Hukuksuzluklar, faili meçhul olaylar elbette araştırılmalı. Ancak bugünleri de unutmamanızı diliyorum. Yakın tarihteki siyasi davalardan hangisi için hukuki diyebilirsiniz. Dün Yassıada varsa bugün Silivri var, dün sıkıyönetim mahkemeleri varsa bugün özel yetkili mahkemeler var. Gelinen noktada beni demir parmaklıklar arkasında bırakan mevcut durumu kabullenip, 'hiçbir faaliyete katılmadan maaşını al' diyorsunuz. Bu benim ahlaken kabul edeceğim bir şey değil'' görüşünü ifade etti.
     MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır da yerel yönetimlerin sorunlarına işaret ettiği gündemdışı konuşmada, ''Adana'da Aytaç Durak'a yapılanları vicdanlarınıza bırakıyorum. Bu zulümdür. 5 dönemdir Adana halkının oylarıyla kente hizmet etmiştir. 5 yıl size belediye başkanlığı yaptı. Sizi Adana halkına şikayet ediyorum. Adana halkının ortaya koyuğu iradeyi gasp ediyorsunuz'' dedi.
     AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ise Şair Abdurrahim Karakoç'un ölümüne ayırdığı gündemdışı konuşmasında, ''Yaşayan en büyük halk ozanı ve taşlama ustasını kaybettik. O sadece bir şiire sığacak şahsiyet değildi. O isyandı, başkaldırıydı, çığlıktı, sevgiydi ve aşktı'' ifadesini kullandı.
    
     Muhabir: Melda Çetiner
     Yayıncı: Sefa Salantur (TBMM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com