TBMM Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantısı

TBMM Genel Kurulunun olağanüstü toplantısı
Muhalefet, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar hakkında fezlekeyle ilgili TBMM Başkanlığı'nın tezkeresinin okunmasına itiraz etti, bilgilerin milletvekilinin incelemesine açılması gerektiğini savundu

TBMM (AA) -  TBMM Genel Kurulu'nda, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında fezlekenin okutulması tartışma yarattı. 

Başkanvekili Sadık Yakut, toplantı yeter sayısının (184) bulunmasının ardından gündeme geçildiğini belirterek, CHP'nin olağanüstü toplantı çağrı istemini ve TBMM Başkanlığı'nın çağrı yazılarını okuttu.   

Yakut, olağanüstü çağrı istemi önergesi uyarınca bilgiye sunulması gereken konuyla ilgili TBMM Başkanlığı'nın iki tezkeresi bulunduğunu belirterek, bunları okutacağını söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzalı yazıda, Eski Çevre ve Şehircilik  Bakanı ve Trabzon Milletvekili  Erdoğan Bayraktar'ın "nüfuz ticareti yaparak başkasına menfaat temin ettiği ve görevini kötüye kullandığına" ilişkin istanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yazısı ve ekinin Anayasa'nın 100. maddesi uyarınca gereği yapılmak üzere 28 Şubat 2014 tarihinde Adalet Bakanlığı'na intikal ettirildiği belirtilerek, "Anayasa'nın 100. maddesi uyarınca Meclis soruşturması açılması, TBMM'nin üye tam sayısının en az onda birinin vereceği önergeyle istenebilmektedir. Böyle bir önerge olmadan TBMM Başkanlığı'nın anılan yazı ile ilgili olarak Meclis Soruşturmasına ilişkin resen bir işlem başlatması mümkün bulunmadığından gereğinin tayin ve takdiri Yüce heyetin bilgisine sunulur" denildi.  

Yazının okunmasına devam edilirken oturduğu yerden kalkan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Yakut'a, "Böyle bir şey yapamazsınız. Yaptığınız usule uygun değildir. Tezkerelerin milletvekillerinin tetkikine açıldığına ilişkin ibare ye almalıdır" diyerek itiraz etti. 

Yakut, "Başkanlığın sunuşlarını okutuyorum. Genel Görüşme açılacak o zaman söylersiniz. İkinci tezkereyi de okutacağım" dedi.  

Vural, itirazlarını sürdürerek, "bakanlıklarla ilgili hangi ibareler varsa onların okunmasını istiyoruz.  Böyle bir şey olmaz.  Milletvekillerinin tetkikine açıldığı ibaresinin okunması lazım. Milletvekillerinin tetkikine sunulmayan konuyla ilgili soruşturma önergesi hazırlanması söz konusu olamaz. Bakan'ın hangi suçu işlediği, TCK'nın hangi maddesine istinaden fezleke geldiği bilinmeli. Bunları milletten saklamayınız, Türk milletinden saklayacak bir şey olamaz. incelemek istiyoruz. Tutumunuz, bugüne kadar yapılanlara aykırıdır. TBMM, bu milletin iradesine darbe vurulacak yer değildir" görüşünü savundu.  

 

-"Gündeme sadık olmak durumundasınız"

 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de söz alarak, Yakut'un yaptığı işlemin hem  anayasaya ve İçtüzüğe hem de olağanüstü toplantı gündemine aykırı olduğunu savunarak, "Gündeme sadık olmak durumundasınız.  Fezlekelerin özetini veya kısaltılmış haline Genel Kurul'a  sunma hak ve yetkisine sahip değilsiniz. Anayasa gayet açıktır, Meclis soruşturması milletvekillerinin bilgi edinme ve denetimi yollarından biridir. Meclis soruşturmasında TBMM Genel Kurulu savcılığın görevini yapar. Soruşturmaya gerek var mı yok mu konusuna karar verecek olan milletvekilleri, fezlekeleri baştan sona inceleme hakkına sahiptir. Bugüne kadarki teamüller bu yöndedir. Burada örnekleri var.  1980, 1990 ve 2000'li yıllarda da örnekler bu yöndedir. Milletvekillerinden bu bilgileri saklama hakkına sahip değilsiniz. Aksi taktirde suç işlemiş olacaksınız. Tutumunuzu düzeltmeye davet ediyorum" dedi. 

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti Grubu'nun eski bakanlar ile ilgili soruşturma önergesi vermeye hazırlandığını, muhalefetin de fezlekelerin denetime açılmasını istediğini ifade ederek,  "Biz bu konuda tecrübeliyiz; 945 fezleke geldi, okundu. Kürtçe 'su ver' demişiz fezleke gelmiş. Bazıları kaplumbağa hızıyla geliyor, mehter marşı eşliğinde...Bazıları jet hızında Devlet bize mi çalışıyor kardeşim? Ama elhamdülillah bizimkilerde hırsızlık, yolsuzluk, cinsel saldırı, dolandırıcılık yok. Eşit okunmasını istiyoruz" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise fezlekelerin eklerindeki dosyalardaki bilgilerin herhangi bir şekilde üstünün örtülmesi, kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu bilgiler zaten şu anda tüm Türkiye'ye servis edilmiş durumda. Bu dosyalardaki bilgilerin tamamı herkeste mevcuttur. Bunların milletvekillerinden kaçırılması,  bu bilgilerin karartılması söz konusu değildir. Soruşturmanın gizliliği kalkmıştır. Fezlekelerdeki tüm bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması, CMK açısından sorun teşkil etmiyor ama ekli dosyalardaki bilgilerin gizliliği devam ediyor. Buradaki hassasiyet sadece çok açık hukuk kuralınını ihlal edilmemesinden kaynaklanıyor. Soruşturma Komisyonu kurulmasının talep edilmesi için ekli dosyaların gelmesine gerek yok. Her aşamada TBMM'de usulüne uygun şekilde Soruşturma Komisyonu kurulması halinde, yeterli imzanın bulunması halinde TBMM Başkanlığı'na iletilebilir. Bakanların da kendi talepleri doğrultusunda, arkadaşlarımız şu an imza topluyorlar. Bunlar önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı'na sunulacak. Biz de bunların görülmesi, denetlenmesi için Soruşturma Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz.  Çünkü biz de milletvekillerinin komisyon aracılığıyla bu bilgilere ulaşmasını istiyoruz. Soruşturma Komisyonu kurulduğunda üye arkadaşlar, bu bilgilerin tamamına ulaşacaklardır, denetleyeceklerdir ve ona göre kararlarını vereceklerdir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com