TBMM Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantısı

TBMM Genel Kurulunun olağanüstü toplantısı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop: "25 Aralık'taki süreç aslında 17 Aralık olarak planlanmıştı fakat 17 Aralık'ta uygun nöbetçi hakim olmadığı için bir hafta beklendi"

TBMM (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, 25 Aralık'taki sürecin aslında 17 Aralık olarak planlandığını ancak 17 Aralık'ta uygun nöbetçi hakim olmadığı için bir hafta beklendiğini belirterek, "Bizim yolsuzluk karşısındaki tutumumuz bellidir, yolsuzluk bizim partimizde yaşayamaz" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 4 eski bakan hakkındaki fezlekelerin Meclis'e geç sevkedildiği gerekçesiyle CHP'nin verdiği Genel Görüşme önergesi üzerinde konuşan Mustafa Şentop, genel görüşme talep edilen zamandaki durum ile şimdiki durumun aynı olmadığını, çünkü AK Parti'nin Meclis Soruşturma açılması için önerge vereceğini söyledi. Şentop, "O zaman bu genel görüşmeyi burada gerekli kılan ortam, şartlar değişmiş olacak" diye konuştu.

Muhalefetin soruşturma önergesi yerine, genel görüşme önergesi verdiğini anımsatan Şentop, "Çünkü genel görüşme önergesinin 7 gün içinde, yani seçimden önce görüşülme imkanı var ancak soruşturma önergesi için süre 30 gün, bunun da seçim sonrasına kalma ihtimali olduğu için genel görüşme önergesi verildi" dedi.

Şentop, buradaki hususların Meclis soruşturması ile alakalı konular olduğunu ifade ederek, muhalefetin, 30 Mart seçimleri öncesinde ortaya genel politika ile ilgili bir tablo koyamadığı, elinde başka malzeme olmadığı için bu fezlekeleri gündeme getirdiğini kaydetti. Fezlekelerin milletvekillerine ve basına servis edildiğini belirten Şentop, "Ancak biz ilkelere, İçtüzüğe uygun davranmak zorundayız" ifadesini kullandı.

Şentop, bu sürecin 17 Aralık ile başlatılmasının doğru olmadığını, hakikatı görmek için tablonun bütününe bakmak gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de yargılama süreçlerinde görülmeyen bir tablo ile karşı karşıyayız. 25 Aralık'taki süreç aslında 17 Aralık olarak planlanmıştı fakat 17 Aralık'ta uygun nöbetçi hakim olmadığı için bir hafta beklendi, nöbet uygun bir hakime geçsin diye beklendi. Bu soruşturmalar imzasız, somut delil içermeyen, e  yoluyla gönderilmiş ya da müfettişin veya savcının kapısından atılmış imzasız mektuplarla başlatıldı. Soruşturma dosyalarında başka delil bulunmadığı için teknik takip istemiş savcılar. Mesela birisi ile ilgili hiç bir şey yok, sadece e posta ile ilgili şikayet var. Ancak delil bulmak zorundalardı. Bir kişiyi 1-2 sene dinlerseniz senaryoya uygun bir şeyler bulmaya çalışırsınız. 

Savcının talebi, teknik takip konusunda yeterli delil olmadığı için reddediliyor. Bunun üzerine savcı başka bir mahkemeden teknik takip çıkartıyor, yani savcı teknik takip için mahkeme mahkeme dolaşıyor. Fezlekelerde, teknik takip, dinleme kayıtları, tapeler dışında başka bir hukuki delil yok."

Şentop, bu soruşturmaların adliyede tur da attığını belirterek, "Adliyede bir savcı ile başlamış, ancak 3-4 savcı değişmiş, özel ayarlamalar yapılmış. Bir savcı, hususen 3-4 ay önce duruşma savcılığından alınarak bir büroya getirilmiş ve bu dosyaların da aynı savcıda toplanması için bir sürü manevralar yapılmış. Dosyalar, büronun başında bulunan başsavcıvekilinin izinde olduğu günde, o büroya havale edilmiş. Dosyalar nokta atışı ile ilgili savcıya gönderilmiş" dedi.

 

-"Savcılar ve hakimler dosyaları incelemedi"

 

Şentop, dosyaların içeriğinin savcılar ve hakimler tarafından incelenmediğini söyledi.

Bir dosyada 22 klasör ve 11 çuval dinleme kaydı olduğunu ifade eden Şentop, "Savcı arama ve yakalama talep ederken bu delillere bakmamış, bin 5 sayfalık kolluk fezlekesi var. Çuvallarda kolluk mührü var, bu mühür açılmamış bile. Böylece de arama kararı istenmiş. En azından hakimin bunlara bakması gerekiyor ancak o da bakmamış. Mühürler duruyor, açılmamış. Malvarlığına tedbir kararı koyacak hakim bile evrakları görme ihtiyacını hissetmemiş" diye konuştu.

   Kendisine laf atan muhalefet milletvekillerine Şentop, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'a, "Gürültü kaynaklarını susturun" dedi.

Şentop, "Biz haramı da helali de sadece buraya geldiğinde hatırlayanlardan değiliz. Sizin bu kürsüde okumak için topladığınız hadisleri biz çocukluğumuzdan beri biliyoruz, hem biliyoruz hem de okuyoruz ancak siyaset malzemesi yapmıyoruz. Bir yargı organizasyonu var. Roller dağıtılmış, size de burada gürültü yapma rolü verilmiş. Bir yazım ekibi var ve bu ekip dosyaların hepsini hazırlamış, kimlerin tutuklanacağını belirtmiş. Ortada savcı var, hakim var ama hukuk, adalet yok, siyasi malzeme var. Malzemesi olmayan siyasi partilere seçim öncesi hazırlanmış bir çalışma var" diye konuştu.

Şentop'un, "Bizim yolsuzluk karşısındaki tutumumuz bellidir, bu konuda hiç bir tereddütümüz yok. Yolsuzluk bizim partimizde yaşayamaz. Suç tespit ettiğimizde gereğini yapmışızdır" sözlerini, AK Parti'li milletvekillerinin yanı sıra muhalefet de alkışladı. Ancak muhalefet laf atarak, protesto alkışı yaptı.

 

-"Mutluluk duymuyorum, üzüntü duyuyorum"

 

Önerge sahibi olarak konuşan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis'in, partisinin talebi üzerine olağanüstü toplandığını anımsattı.

AK Parti'nin üzüntü verici uygulamasını gördüklerini ifade eden Hamzaçebi, "AK Parti dışarıda bekledi, sipere yattı, muhalefet çoğunluğu sağlayınca içeri girdi" dedi.

Hamzaçebi, TBMM Başkanvekili Yakut'un, hukuk ve İçtüzüğü tanımayarak, Meclis teamüllerinin bir kenara atarak fezlekeleri okutmadığını söyledi.  Hamzaçebi, 4 eski bakan ve çocuklarına yönelik rüşvet ve yolsuzluk operasyonu yapıldığını, bu çerçevede gözaltına alındığını kaydederek, "Türkiye tarihi bir sürece girdi, ülke sarsıldı bu operasyonla. Türkiye tarihinde böyle bir olayı hiç bir zaman yaşamadık. Ülke o günden beri rüşvet ve yolsuzluk iddialarını konuşuyor. Başbakan ve bakanlar hakkında ilerleyen günlerde çok daha vahim iddialar Türkiye'nin gündeminde" iddiasında bulundu.

Başbakan ve bakanların böylesine soruşturmanın konusu olmasından, tapelerin çıkmasından mutluluk duymadığını, üzüntü duyduğunu belirten Hamzaçebi, "Anayasa hukukçusu olan Sayın Şentop biraz önce üzüntü verici değerlendirmeler yaptı. Bir Anayasa hukukçusu kendisini Rıza Sarraf'a kalkan yapmamalıydı. Meclisin bu yolsuzluklara, Rıza Sarraf'a kalkan olmasına fırsat verilmeyecektir" dedi.

HDP Eşbaşkanı ve Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de fezlekelerin Meclis'te okunması gerektiğini belirterek, "Ancak okunmadı, çünkü bakanları, bakan çocuklarını ve onların işbirliği yaptığı kişileri korumak istiyorsunuz" dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com