TBMM Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantısı

TBMM Genel Kurulunun olağanüstü toplantısı
CHP'nin genel görüşme önergesinin oylamasıyla ilgili usul tartışması açıldı

TBMM (AA) - CHP'nin, dört eski bakan hakkındaki fezlekelerin Meclis'e geç sevkedildiği gerekçesiyle verdiği Genel Görüşme önergesinin TBMM Genel Kurulu'nda oylanması sırasında yaşanan tartışmalar nedeniyle usul tartışması açıldı. 

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, önergenin 158 kabul oyuna karşılık 259 oyla reddedildiğini açıklamasının ardından, birleşime ara verdi. 

Birleşimin tekrar açılmasının ardından söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Yakut'a, "Oylamayı yapamadınız, beceremediniz. Usul tartışması açıyorum" dedi. 

Başkanvekili Yakut, oylamaya ilişkin yaptığı işlemleri anlatarak, "Birinci oylamada 'kabul edenler' dedim, katip üye Muharrem Işık 'sayamadım' dedi. 'Kabul etmeyenler' demeden elektronik oylamaya geçtim. Yanlışlık yok" diye konuştu. 

İkinci oylamada da Genel Kurul'a "kabul edenler", "kabul etmeyenler" diye sorduğunu, ancak katip üyeler arasında anlaşmazlık olduğu için elektronik oylama yaptığını belirten Yakut, bunda da yanlışlık olmadığını ifade etti. 

Yakut, elektronik oylama sonucunu açıklarken, pusulalarla kullanılan oyları sayıma dahil etmeyi unuttuğunu ve bunu da açıkça belirttiğini söyleyerek, düzelterek sonucu tekrar açıkladığını kaydetti. 

Yakut'un açıklamasına muhalefet sıralarından itirazlar devam ederken, Yakut birleşime bir kez daha ara verdi. 

Birleşimin ardından yapılan usul tartışmasında konuşan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, oylamanın İçtüzüğe ve teamüllere uygun yapılmadığını savundu.

Başkanlık makamının tarafsızlığını yitirdiğini öne süren Hamzaçebi, "Başkanın fezlekeleri TBMM'nin bilgisine sunmama yönünde gösterdiği iktidar yanlısı tutum, oylamada da kendini gösterdi. Tarafsız, İçtüzüğe bağlı Meclis Başkanı değil, iktidara bağlı Meclis Başkanı oturdu" diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'un fezleke eklerinin içeriğine ilişkin konuşma yaptığını ifade eden Hamzaçebi, "Muhalefetten gizlenen fezlekeler iktidar milletvekillerine açılmış" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da fezlekelerin gündeme alınmamasının kamuoyunun vicdanını sızlattığını dile getirerek, AK Parti sıralarına, "Gerçekten alnınız aksa, yüzünüz temizse çekinmeden 'evet' diyeceğiniz dosyaya 'hayır' dediniz. Gönül rahatlığıyla 'hayır' dediyseniz vicdanınızla ilgili husustur, bugün güzel uyuyabilirsiniz" diye seslendi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise bu çağda böyle bir sayımın yapılamadığını belirterek, "Dolarları, avroları sayıyorsunuz, 450 oyu sayamıyorsunuz. Ey hortumcu dayı soktun gözüme yayı, görmez oldu gözlerim ne güneşi ne ayı" dedi.

Daha sonra AK Parti'nin, TBMM Genel Kurulu'nun yerel seçim nedeniyle 26 Mart'tan itibaren 10 gün süreyle çalışmalarına ara verilmesini içeren grup önerisi okundu.

Öneri üzerinde konuşan CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Cumhuriyet savcılığının dört bakanın dosyasını soruşturmadan ayırdığını belirterek, bunu Meclis'in yürütmesi gerektiğini söyledi. 

İktidarın tek meşruiyet kaynağı olarak millet iradesini gösterirken, milletvekillerinin denetim görevini yapmasına engel olmasının çelişki olduğunu ifade eden Türmen, "Gizliliğin amacı delillerin karartılmasını önlemektir. Ceza Muhakemesi Kanunu'nda değişiklik yaptınız. Gizlilik kararı avukatlar için ortadan kaldırılıyor da denetim yetkisiyle görevli milletvekilleri için kaldırılmayacak mı? Meclis'in 'soruşturma yapmıyorum' demesi garip bir adaletsizlik ortaya çıkaracaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından AK Parti'nin  TBMM Genel Kurulu'nun 8 Nisan Salı gününe kadar çalışmamasına ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Yakut, birleşimi 8 Nisan Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, TBMM Genel Kurulu'ndan internet üzerinden bir süre tablet bilgisayarıyla canlı yayın yaptı. Onur, Genel Kurul'dan genel görüntülerin yanı sıra MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile yaptığı röportajı da yayınladı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com