TBMM İnsan Hakları Komisyonu İtalya'ya gidecek

TBMM İnsan Hakları Komisyonu İtalyaya gidecek
Komisyon, 13-16 Mayıs tarihleri arasında İtalya'nın Başkenti Roma'da temaslarda bulunacak

TBMM (AA) - COŞKUN ERGÜL - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, 13-16 Mayıs tarihleri arasında temaslarda bulunmak ve görüşmeler yapmak üzere İtalya'nın Başkenti Roma'ya gidecek.

Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, komisyon olarak 13-16 Mayıs tarihleri arasında Roma'ya resmi ziyarette bulunacaklarını söyledi.

İtalya Parlamentosu'nda Senato ve İnsan Hakları Komitesi'ni ziyaret edeceklerini, Temsilciler Meclisi'nde İnsan Hakları Komitesi Başkan ve üyeleri ile görüşeceklerini, ayrıca Türkiye-İtalya Parlamentolararası İşbirliği Protokolü Başkanı ile görüşmelerinin olacağını belirten Üstün, "İtalya'da, Silivri gibi büyük kampüsü olan iki cezaevini de ziyaret edeceğiz, oradaki Türk kökenli tutuklu ve hükümlülerle görüşmelerimiz olacak. Varsa sorunları, onları dinleyeceğiz. Oradaki ceza infaz sistemini inceleyeceğiz ve uygulamalara bakacağız" diye konuştu.

Üstün, İtalya'nın göç konusunda Türkiye'ye benzediğini, göç konusunda AB'nin giriş kapılarından birisi olduğuna işaret ederek, "Bizim gibi çok fazla göç alıyor. Oradaki Göç İdaresi ile görüşeceğiz ve uygulamalarına bakacağız" dedi. Üstün, İtalya'daki Türk toplumunun temsilcileri ile görüşeceklerini, varsa sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyeceklerini söyledi.

Görüşmelerde cezaevleri, ceza infaz sistemi ve göç konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunacaklarını ve Türkiye'nin tecrübelerini paylaşacaklarını anlatan Üstün, "Onların varsa iyi uygulamalarını alacağız, biz de dostça tavsiyelerimizi yapacağız, kendi sistemimizden güzel ve iyi uygulamaları aktaracağız. Çünkü Türkiye göç konusunda ileri uygulamalara imza atıyor. Hem Suriye'den hem de Orta Asya'dan ve Afrika'dan gelen göçmenlere kucak açıyor. Afgan mültecilerin temsilcileri ile konuştum. Türkiye'de 27 bin Afgan göçmenin olduğunu söylediler. Biz sadece Suriye'ye odaklandık ama başka ülkelerden gelen göçmenler de var. Türkiye'nin göç konusundaki uygulamaları Avrupa'dan daha ileride" sözlerini sarf etti.

Komisyon Başkanı Üstün, İtalya'nın 1 Temmuz'da AB'nin dönem başkanlığını devralacak olmasının, bu ziyarete ayrı bir önem kazandırdığını ifade ederek, "İtalya ile bizim öteden beri sıcak ilişkilerimiz var. İtalya bizim AB üyeliğimizi destekliyor. İki ülke de Akdeniz ülkesi ve sistemleri birbirine yakın" dedi.

 

- "Türkiye elbette kendi evini temizleyecek ama ilgisini yurt dışına da yöneltecek" 

 

Üstün, daha önce Belçika ve Hollanda'daki cezaevlerini incelediklerini ve hazırladıkları raporları İngilizce'ye çevirerek gelen heyetlere verdiklerini söyledi.

"Türkiye elbette kendi evini temizleyecek, bu konuda insan hakları ihlallerini minimize edecek ama artık ilgisini yurt dışına da yöneltecek" diyen Üstün, yurt dışındaki vatandaşların hak ihlallerini incelemeye ve kendilerini ifade edemeyen mazlum milletlerin sesi olmaya devam edeceklerini kaydetti. Üstün, şöyle konuştu:

"Komisyonumuz bizim dönemimizde bu açılımı sağladı. Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı'nın ziyaretinde kendilerine 3 tane Almanya ilgili rapor verdik. Elbette bizim de eksikliklerimiz var ama dostlarımızın da eksiklikleri var. Sadece bizim eksikliklerimizi konuşmamak lazım, onların da eksikliklerini konuşmak lazım. Bizim iyi yönlerimiz var, onların iyi yönleri var. Biraz eşitler arasında bir diyaloğun yürümesi lazım. Şimdi biz bunu eşitler arasında yürüyen bir ilişki seviyesine çıkartıyoruz ve karşılıklı olmasını arzu ediyoruz. Bu durum bu zamana kadar tersine gitmiş, şimdi bunu dengeler bir pozisyonumuz var. Nasıl onlar buraya geliyorlar, bizim de oralara gidip başta kendi vatandaşlarımız olmak üzere mazlum insanların haklarını savunmamız gerekiyor. Türkiye açık kapı politikası uyguluyor. Kurumları, sistemi diğer ülkelere ve uluslararası kurumlara karşı açık, buraya gelip inceleme yapıyorlar. Son 2 yılda komisyonumuza 55'den fazla heyet geldi."

Heyette, Üstün'ün yanı sıra Cezaevleri Alt Komisyonu Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru yer alacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com