TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri Aydın'da

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri Aydın'da
Heyet, Aydın Valiliği ve Yabancılar Misafirhanesini ziyaret etti- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi ve Göçmenler Alt Komisyonu Başkanı Dal: - "Gerek jandarma gerek sahil güvenlik emniyet tedbirleri almasına rağmen kaçak geçişler devam ediyor"- "

TBMM İnsan Halkarını İncelem Komisyonu üyeleri, Aydın'da temaslarına başladı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi ve Göçmenler Alt Komisyonu Başkanı Ahmet Salih Dal ve beraberindekiler, ilk olarak Aydın Valisi Erol Ayyıldız ile makamında bir süre görüştü.

Ziyarette konuşan Ayyıldız, Aydın'ın çok bereketli toprakları olduğunu ve ciddi anlamda göç aldığını belirtti.

Son olarak yasa dışı göç olaylarında her türlü önlemleri almalarına rağmen üzücü olaylarla karşılaştıklarını ifade eden Ayyıldız, ülke dışından gelen göçmenlerle ilgili alt yapı çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Ayyıldız, "Güvenlik kuvvetlerimiz onların hayatta kalması, insana yakışır bir yapıya kavuşması için valilik çatısı altında her şeyi yapmaya çalışıyor ama bazen yaşamları sona erebiliyor. Buna rağmen üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi ve Göçmenler Alt Komisyonu Başkanı Dal ise öncelikli hedeflerinin yasa dışı göçmenlerin kaldıkları çadır kentlerde veya başka barınma yerlerinde insanca yaşayıp yaşamadıklarını, nasıl bir muamele gördüklerini incelemek olduğunu bildirdi.

Bu bölgenin en büyük sorununun İran, Afganistan Pakistan gibi ülkelerden gelip, iş vaadiyle Avrupa ülkelerine gitmek isteyenlerin Ege kıyılarını kullanmasından kaynaklandığına işaret eden Dal, şöyle devam etti:

"Çok uzak ülkelerden gelip çileli deniz yolculuğuna başlıyorlar, sonucu ölümle sonuçlanıyor. Gerek jandarma gerek sahil güvenlik emniyet tedbirleri almasına rağmen kaçak geçişler devam ediyor. Biz ilaveten, buna rağmen daha ne gibi tedbirler alabiliriz de bu insanları denize ulaşmadan yakalayıp ülkerine geri döndürebiliriz. Bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Komisyona gelen bilgiye göre 2007-2013 arasında 187 ceset denizden çıkarılmış. Bunlar bizi çok derinden üzüyor. Alınacak tedbirleri görüşeceğiz. Bunlarla işbirliği içinde olan insanlar var, yoksa Pakistan, Afganistan veya Afrika'nın bir ucundan gelip bir balıkçı ile tanışıp, tekne kiralayıp ondan sonra Yunan adalarına gitmek çok kolay değil. Biz bunları nasıl ortaya çıkarabiliriz, adaletin karşısına nasıl çıkarabiliriz, bunun için görüşmeler yapacağız."

- Komisyon üyelerini taşıyan minibüs çalışmadı

Komisyon üyeleri, ziyaretin ardından Çeştepe beldesindeki Yabancılar Misafirhanesi'nde incelemede bulundu. Yatakhane ve kantini gezip, burada barınan Afganistan, Eritre, Pakistan ve Gürcistan uyruklu kaçaklarla tercümanlar aracılığıyla görüşen üyeler, misafirhane yetkililerinden de bilgi aldı.

Ziyaretin ardından komisyon üyelerinin Kuşadası'na gitmek üzere bindikleri minibüs arıza nedeniyle bir süre çalıştırılamadı. Heyette yer alan bazı milletvekilleri ve polis memurları minibüsü itti. Bu sırada komisyon üyeleri arasında gülüşmeler yaşandı.

Daha sonra arızası giderilen minibüse binen üyeler, Kuşadası ilçesine hareket etti.

Muhabir: Suat Deniz
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com