TBMM tarihinde bir ilk!

TBMM tarihinde bir ilk!
Silivri cezaevinde tutuklu bulunan CHP milletvekili Mustafa Balbay, 3 soru önergesi verdi. TBMM, önergeler için ne yapılacağını tartışıyor.

TBMM tarihinde ilk kez tutuklu bir milletvekili cezaevinden Meclis Başkanlığına soru önergesi gönderdi. Silivri cezaevinde tutuklu bulunan CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay, üç bakan tarafından cevaplandırılması istemiyle üç ayrı soru önergesi verdi. TBMM Başkanlığı da, bu önergeler için ne yapılacağını tartışmaya başladı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba bir süre önce Silivri Cezaevinde Balbay’ı ziyaret etti. Balbay bu ziyaret sırasında hazırladığı üç soru önergesini Ağbaba’ya verdi. Ağbaba da önergeleri CHP grubuna onaylatıp, TBMM Başkanlığına teslim etti.

ŞAHİN, DİNÇER VE ERGİN

Balbay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin
’e, 2000-2012 arasında gözaltına alınan ve tutuklanan öğrenciler ile, hapishanelerde hayatını kaybedenlerin sayısını sordu. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den de, F tipi cezaevlerinin kapasitesinin açıklanmasını istedi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e yönelik önergesinde ise 4+4+4 eğitim sistemi sonucu ortaya çıkacak öğretmen açığının nasıl kapatılacağını sordu.

TBMM Başkanlığı, Balbay’ın soru önergelerini ne yapacağını tartışmaya başladı. Milletvekili maaşı alan ve yemin etmese de milletvekili sayılan Balbay’ın yasama faaliyetlerine ilişkin bu girişimi değerlendiriliyor. TBMM Başkanlığının, milletvekilliği ile ilgili hak ve yetkilerin kullanılması için yemin etme şartını ileri sürerek önergeleri Silivri’ye iade edebileceği, ya da işleme koyup ilgili bakanlara gönderebileceği belirtiliyor. Önergeler işleme konursa bakanların yazılı cevapları da hem TBMM Başkanlığına hem de Silivri cezaevine gönderilecek.

Gazeteport

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com