TBMM’de fezleke trafiği!

TBMM’de fezleke trafiği!
CHP'nin önergesi hazır, AKP ise 'seçim sonrası' hamlesinde bulundu.

CHP, hakkında fezleke düzenlenen eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında soruşturma önergesi hazırladı.


4 bakan Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar haklarında soruşturma komisyonu kurulması için meclis başkanlığına dilekçe ile başvurdu. AKP’nin  de seçimlerden sonra meclis soruşturma komisyonu kurulması için önerge vereceği bildiriliyor.


Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış ile Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TBMM Başkanlığı’na ortak bir dilekçe sundu. Dilekçede, şu ifadelere yer verildi:


“17 Aralık 2013 tarihinden itibaren yasadışı yollarla elde edilmiş veya gizlilik çerçevesinde yürütülen bir soruşturmaya ait olduğu iddia edilen bir kısım bilgilerin, yine yasalara aykırı olarak TBMM Genel Kurulu’nda ve dolayısıyla bir kısım medya organlarınca kasıtlı biçimde speküle edilerek Anayasa ile güvence altına alınan kişisel onurumuzu rencide etmeye yönelik bir ağır karalama kampanyası yürütülmektedir.


Bu nedenle, gerek aziz milletimize gerekse yüce Genel Kurul’a olan hesap verme sorumluluğumuzun bir gereği olarak hakkımızdaki iddiaların TBMM tarafından kurulacak bir soruşturma komisyonu marifetiyle soruşturularak gerçeklerin ortaya çıkarılması amacıyla Anayasa’nın 100 ve TBMM İçtüzüğü’nün 107. maddesi uyarınca Meclis Soruşturması açılması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim.”


TBMM’DE GÜNDEM FEZLEKE
Meclis Genel Kurulu, CHP’nin başvurusu üzerine bugün saat 15.00’te 4 eski bakan hakkındaki fezlekelerin okunması ve genel görüşme açılması için olağanüstü toplanacak.


SADIK YAKUT YÖNETECEK
Meclis’te olağanüstü toplantıda oturumu AKP’li Meclis Başkanvekili Sadık Yakut Yönetecek.
Meclis’te yapılacak olağanüstü toplantı nedeniyle ziyaretçi alınmayacak.
GENEL KURUL’DA 184 MİLLETVEKİLİNİN BULUNMASI GEREKİYOR
İçtüzüğe göre olağanüstü toplantının başlayabilmesi için birleşimin başında yapılan açılış yoklamasında en az 184 milletvekilinin Genel Kurul’da hazır olması gerekiyor, aksi takdirde çağrı düşüyor.


Birleşim yeterli çoğunlukla açılabildiği takdirde, Başkan, ilk önce çağrı yazısını okutacak ve bu toplantıyı gerektiren konu görüşülecek.


CHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 134. MHP’nin sandalye sayısı 52, BDP’nin 26, HDP’nin 4. Bağımsız milletvekillerinin sayısı ise 14. Meclis’te muhalefetin ve bağımsız milletvekillerinin toplam sandalye sayısı 230.


KILIÇDAROĞLU KATILACAK
CHP olağanüstü toplantıya 134 milletvekiliyle eksiksiz katılacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bugün Meclis’te olacak.


Edinilen bilgiye göre olağanüstü toplantıya BDP’den 5 ya da 6 kişi katılacak. 3-4 milletvekilinin katılmayacağı ifade edilen MHP’de vekillerin büyük bir bölümünün Genel Kurul’da olması bekleniyor.

Toplantıya 7 ya da 8 bağımsız vekilin katılacağı ifade ediliyor.


CHP, FEZLEKELERİN İNCELEMEYE AÇILMASINI İSTİYOR
CHP, 4 eski bakan hakkındaki fezlekenin Meclis Genel Kurulu’nda okunarak milletvekillerinin bilgisine sunulmasını ve fezleke ekindeki dosyaların da TBMM üyelerinin incelemesine açılmasını istiyor. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com