TBMM'de türban kavgası!

TBMM'de türban kavgası!
TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile CHP Meclis İdare Amiri Malik Ecder Özdemir arasında başkanlık divanı toplantısında türban kavgası yaşandı.

CHP’li Özdemir, “Meclis başkanı daha yeni yasamanın başında yeni bir kavganın altyapısını hazırlamaya çalışıyor."

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile CHP Meclis İdare Amiri Malik Ecder Özdemir arasında başkanlık divanı toplantısında türban kavgası yaşandı.

CHP’li Malik Ejder Özdemir başkanlık divanında meclis bürokrasisinin kendilerine sorulmadan ihaleler yapıldığını, bu ihalelerde ihale kurallarının çiğnendiğini kaydetti. Özdemir, divan toplantısında türban konusunun meclis başkanı tarafından meclis gündemine getirilmek istendiğini ifade etti.

Konunu detaylarını Sözcü’ye açıklayan CHP’li Malik Ecder Özdemir şöyle konuştu :

BAŞKANLIK DİVANI İŞLEVİNİ YİTİRMİŞTİR

“Meclis başkanlık divanı artık işlevini yitirmiş mahiyettedir. Mecliste alım satımları, ihale işlerini, hangi binanın nereye yapılacağını, kaça yapılacağını ne yazık ki meclis bürokrasisi meclis başkanına danışarak ama diğer başkanlık divanı üyelerine danışmadan bütçenin ne kadar bütçe olacağını bu kalemlerin nasıl olacağını danışmadan bir dosya hazırlanıyor. Sayın başkanın iradesine kalmış 3 ayda mı 4 ayda mı toplanan başkanlık divanında adeta bir onay makamı gibi onaylanarak çıkıyor.

İhaleyi alan firma meclis bürokratını masrafları karşılanmak üzere Amerika’ya gönderiyor

3 aydan sonra ilk defa başkanlık divanı toplantısı yaptık. Bu toplantıda özellikle benim gündeme getirdiğim iki olay var. Birincisi meclis binalarının kamera kayıtları ile izlenmesi ile ilgili bir ihale yapılmış. Bir firma ihaleye giriyor, 3 milyon 600 bin liralık bir ihale. Başka bir teklif almadan bir firmaya çok afaki rakamlar ile ihale edildiği iddiası vardı ki bu basına yansımıştı. Bilgi işlem odası ile ilgili yine bir 3 milyon 200 bin tl’lik bir ihale yapılmış. Yine burada da bir firmaya ihale edilmiş. Kurulan ihale kurulunda bu işin ehli kişiler yok. Her iki ihalenin ortak komisyon üyesi olan bir meclis personeli, ünvanlı bir personel. İhaleyi alan firma tarafından masrafları karşılanmak üzere Amerika’ya gönderiliyor. Devlet geleneklerimizde olmayan ilk defa yaşanıyor firmanın yolladığı bu personele meclis bürokrasisi tarafından ödenek ve yolluk ödeniyor.

Bu ve buna benzer olaylar kamuoyunda TBMM’yi şaibe altına sokacak iddiaları bu toplantıda konuştuk.

"MECLİS BAŞKANI TÜRBAN KAVGASININ ALTYAPISINI HAZIRLIYOR"

Bir başka konu ise meclis iç tüzüğünün türbanla genel kurula girişinin bir yasak olmadığını ifade etti. Bu ifadeyi önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ifade etmişti. Arkasından meclis başkanının bunu söylüyor olmasını ben bir kere hukuka, meclis geleneklerine uygun düşmediğini söyledim. Geçmiş dönemde mecliste çok kavgalı oturumlar yaşamıştık. Meclis başkanı daha yeni yasamanın başında yeni bir kavganın altyapısını hazırlamaya çalışıyor. İç tüzükte bir düzenleme yapılmadan, meclisin geleneklerine göre şimdiye kadar türbanlı bir milletvekili olmadığına göre, yeni bir düzenleme yapmadan, adeta bir oldu bitti ye getirerek , mecliste ki çoğunluğuna güvenerek bir türbanlı milletvekilinin gelebilir olarak ifade edilmesi hem hükümetin, hem meclis başkanının başörtüsü üzerinden dini siyasete alet etmesi, sömürünün son bulması gerekirken yeniden ateşlenmesi gibi anladım ve ifade ettim. Bu konularda bu anlamda meclis başkanı ile aramızda tartışma oldu.

MECLİSİMİZ ADINA TALİHSİZLİK

Atını çimek isterim ki demokratikleşme paketinde başbakan bir şeyler söylemiş olabilir. Başbakan yürütmenin başıdır. Ancak meclis başkanı yasamanın başı olarak, yasal ve anayasal düzenlemeler yapılmadan, meclis teammüllerine aykırı bir şekilde bir dayatmaya kapı aralamasını meclisimiz adına talihsizlik olarak görüyorum” diye konuştu.

Malik Ecder Özdemir , 22-26 eylül 2013 tarihleri arasında firma tarafından ABD’ye gönderilen meclis personelinin yurt dışı harcırahının belgesini de basınla paylaştı.

Özdemir, başkanlık divanında yaşanan bu tartışmalara CHP’li üyeler dışında diğer partili üyelerin sessiz kaldığını da sözlerine ekledi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com