TBMM'deki güvenlik toplantısı

TBMMdeki güvenlik toplantısı
BDP'li Kaplan : "Salı günleri yapılan grup toplantılarını disipline etmekten başlayacağız. Her parti grubu, gelen konuklarının listesini, belli disiplin içinde tutarak, istenmeyen hadiseler önlenebilir"

TBMM (AA) - Meclis'teki güvenlik önlemlerinin ele alındığı toplantıya katılan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan,  "Salı günleri yapılan grup toplantılarını disipline etmekten başlayacağız. Her parti grubu, gelen konuklarının listesini, belli disiplin içinde tutarak, istenmeyen hadiseler önlenebilir" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında, idare amirleri ve grup başkanvekillerinin katılımıyla yapılan, Meclis'teki güvenlik önlemlerinin görüşüldüğü toplantı sona erdi.

BDP Grubu adına toplantıya katılan Kaplan, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Son saldırı olayı, yeni halkla ilişkiler binası, salı günleri yapılan grup toplantıları gibi konuları görüştüklerini belirten Kaplan, bu konular çerçevesinde bir taslak çıkarılacağını, bunların gruplara iletileceğini belirtti. Kaplan, son olarak da grupların görüşlerini açıklayacağını ifade etti.

Kaplan, Meclis'in güvenlik sorununun bir sistem sorunu olduğunu vurgulayarak, "Kurallar konulur, gereği yapılır. Kulislerin durumunu görüyorsunuz, basın, milletvekilleri rahat çalışamıyor. Sanıyorum salı toplantılarını, en başta dizayn edeceğiz, sisteme bağlayacağız, ilk adımımız bu olacak. Umarım bu konuda güvenlik sorununu aşmış olacağız" dedi.

BDP konuklarının, hiçbir partiye, partiliye karşı olumsuz davranışı olmadığını dile getiren Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Başbakan gelirken, ana giriş binasında karşılama, tezahürat, kırmızı kurdela çekiliyor, güvenlik, korumalar geçiyor. Ama diğer parti liderleri için böyle bir önlem yok. Kimin kim olduğu belli değil. Dünyanın hiçbir meclisinde böylesine açık, herkesin girebildiği - salı günü son rakam 15 bin kişi gelmiş- denetimsiz bir meclis durumu yok. Mutlaka bunun önlemi alınmalıdır. Bu taslaktan sonra grubumuzla değerlendireceğiz, pazartesi günü de BDP olarak tavrımızı net olarak ortaya koyacağız."

 

-"Grup yönetmeliklerine uyulmuyor"

 

Kaplan, güvenlik adı altında Meclis'i asla halka kapattırmayacaklarını kaydetti. Kaplan, kimsenin, kendilerinden yasaklayıcı bir yaklaşım beklememesini istedi.

Konuya salı günleri yapılan toplantıları disipline etmekten başlayacaklarını bildiren Kaplan, "En azından her parti grubu, gelen konuklarının listesini, belli disiplin içinde tutarak, istenmeyen hadiselerin önlenmesi sağlanmış olabilir" diye konuştu.

Salı günleri yapılan grup toplantılarının tribünlere çevrildiğini kaydeden Kaplan, bu toplantıların formatından rahatsızlıklarını dile getirdi. Kaplan, bir kişinin çıkıp, tribünde, amigo gibi Meclis'te slogan attırdığını belirtti.

Meclis'in miting yeri olmadığını dile getiren Kaplan, Meclis grup yönetmeliklerine uyulmadığını ifade etti.

Grup toplantılarının farklı günlerde olup olmayacağına yönelik soru üzerine Kaplan, bunun olabileceğini, iki partinin bir gün, diğer iki partinin başka gün yapabileceğini söyledi. 

Kaplan, iktidara her şeyin kolay olduğunu, konuşmalarının bütün televizyonlarda canlı yayından verildiğini ifade ederek, "İktidarın koruması var, koruma altında olunca saldırı da olmuyor. 15 bin insan geliyor, herkes geliyor, kamyonlar, araçlar, insanlar giriyor, bütün dünya meclislerini gezdik ama hiçbir yerde bu kadar başı boşluk yok. Onun için daha vahim olaylar olmadan önlem almayı düşünüyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com